Bransch
SNI-kod 87.2: Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning eller missbruksproblem
I SNI 87.2 (boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning eller missbruksproblem) har 153 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (68 %), Microsoft 365 (52 %) och Karriärsida (34 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 87.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 87.2
SNI-kod 87.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress68 %
- Microsoft 36552 %
- Karriärsida34 %
- Google Analytics26 %
- reCAPTCHA20 %
- One.com18 %
- DMARC none17 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- Google Tag Manager14 %
- Loopia9 %
- Cookiebot8 %
- Complianz7 %
- CookieYes7 %
- DMARC quarantine6 %
- Google Workspace6 %
- Google Ads5 %
- One.com Website Builder4 %
- Wix4 %
- DMARC reject3 %
- Mailchimp3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 014 %
- 1–919 %
- 10–4947 %
- 50–19916 %
- 200 eller fler5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr69 %
- Under 1 mnkr14 %
- 1–10 mnkr8 %
- 10–100 mnkr8 %
- Minst 100 mnkr2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Complianz är 2,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 68 % | 47 % | 1,4× |
| Microsoft 365 | 52 % | 33 % | 1,6× |
| Karriärsida | 34 % | 14 % | 2,5× |
| Google Analytics | 26 % | 31 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,3× |
| One.com | 18 % | 18 % | 1× |
| DMARC none | 17 % | 25 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Google Tag Manager | 14 % | 18 % | 0,8× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,8× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,4× |
| Complianz | 7 % | 3 % | 2,5× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,5× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Google Ads | 5 % | 11 % | 0,5× |
| One.com Website Builder | 4 % | 7 % | 0,6× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1,1× |
| DMARC reject | 3 % | 8 % | 0,4× |
| Mailchimp | 3 % | 4 % | 0,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 87.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 87.20 | Boende med särskild service för personer med psykisk funktionsnedsättning eller missbruksproblem | 153 |
Bolag med SNI-kod 87.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Östersunds Kommun212000-2528 · Östersund | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 5 000–9 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Upplands Väsby Kommun212000-0019 · Upplands Väsby | SitevisionKarriärsidaGoogle Workspace | 3 000–3 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Nytida AB556470-1901 · Solna | WordPressHubSpotAdform+14 till | 3 000–3 999 anställda·Under 1 tkr | |
| Föreningen Solåkrabyn815600-4361 · Järna | WordPressGoogle Workspace | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Föreningen Fogdaröd omsorg, vård & skola upa ek. för.742000-2045 · Höör | WordPressKarriärsidaComplianz+2 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Ideella föreningen Föreningen Betaniahemmet med företagsnamn Ideella föreningen föreningen Betaniahemmet857200-1363 · Askim | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Schedevi Psykiatri Aktiebolag556247-5367 · Rimforsa | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·Under 1 tkr | |
| JATC Community Health Care AB556690-3323 · Södertälje | WebnodeMailchimpGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Solbacken Omsorg AB556561-4509 · Burseryd | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Tillberga GrannskapsService ekonomisk förening716454-7536 · Västerås | WordPressBokadirektKarriärsida | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Föreningen Solberga By815600-0823 · Järna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Föreningen Mikaelgårdens Läkepedagogiska Inst815600-2795 · Järna | WebflowKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Stiftelsen Linden818501-1031 · Vingåker | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Compliance+2 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Haganäs Ekonomisk Förening716421-4293 · Järna | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Hultagården AB556634-1573 · Göteborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Nämndemansgården i Sverige AB556699-7937 · Hägersten | DrupalMailchimpGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Åbykulle AB556640-9230 · Hölö | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Västernorrland Utveckling & Omvårdnad AB556676-4576 · Timrå | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Stiftelsen Norrbyvälle Gård802426-2332 · Järna | WordPressGoogle Workspace | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Gemensamma Krafter Sverige AB559086-4319 · Stockholm | gemensammakrafter.se | WeeblyKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·0,5–1 mnkr |
| Iris Utvecklingscenter AB556556-8846 · Stockholm | WixHubSpotKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Röingegården, Föreningen837000-3991 · Hässleholm | KarriärsidareCAPTCHAMicrosoft 365 | 50–99 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Waxö omsorgs Aktiebolag556470-9185 · Solna | waxo.se | JoomlaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Finjagården Aktiebolag556405-1950 · Finja | WebflowBrevoGoogle Ads+5 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Föreningen Ensjöholm med firma Föreningen Ensjöholm825001-6717 · Norrköping | ensjoholm.se | One.com Website BuilderTermlyMicrosoft 365 | 50–99 anställda·Under 1 tkr |
Visar 25 av 153 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 87.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 872, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 87.2 har en webbplats?
153 svenska bolag med SNI-kod 87.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 87.2?
WordPress: 104 av 153 bolag i branschen (68 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (52 %) och Karriärsida (34 %).

















