Bransch
SNI-kod 87.3: Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre och personer med fysisk funktionsnedsättning
I SNI 87.3 (vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre och personer med fysisk funktionsnedsättning) har 108 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Karriärsida (67 %), Microsoft 365 (67 %) och WordPress (43 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 87.3 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 87.3
SNI-kod 87.3 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Karriärsida67 %
- Microsoft 36567 %
- WordPress43 %
- Sitevision34 %
- DMARC reject27 %
- DMARC none26 %
- DMARC quarantine16 %
- reCAPTCHA16 %
- Google Analytics14 %
- Varbi14 %
- Google Workspace10 %
- Universal Analytics (nedlagd)10 %
- Cookiebot8 %
- One.com8 %
- Google Tag Manager7 %
- Matomo7 %
- Meta Pixel7 %
- Optimizely (Episerver)6 %
- Umbraco5 %
- Hotjar4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 06 %
- 1–98 %
- 10–4915 %
- 50–19915 %
- 200 eller fler56 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr29 %
- Under 1 mnkr6 %
- 1–10 mnkr6 %
- 10–100 mnkr47 %
- Minst 100 mnkr11 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Varbi är 95,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Karriärsida | 67 % | 14 % | 4,8× |
| Microsoft 365 | 67 % | 33 % | 2× |
| WordPress | 43 % | 47 % | 0,9× |
| Sitevision | 34 % | <1 % | 82,5× |
| DMARC reject | 27 % | 8 % | 3,5× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| DMARC quarantine | 16 % | 6 % | 2,7× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Google Analytics | 14 % | 31 % | 0,4× |
| Varbi | 14 % | <1 % | 95,9× |
| Google Workspace | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,4× |
| One.com | 8 % | 18 % | 0,5× |
| Google Tag Manager | 7 % | 18 % | 0,4× |
| Matomo | 7 % | 1 % | 6,3× |
| Meta Pixel | 7 % | 11 % | 0,7× |
| Optimizely (Episerver) | 6 % | <1 % | 16,2× |
| Umbraco | 5 % | 1 % | 5,8× |
| Hotjar | 4 % | 2 % | 1,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 87.3
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 87.30 | Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre och personer med fysisk funktionsnedsättning | 108 |
Bolag med SNI-kod 87.3
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Örebro Kommun212000-1967 · Örebro | SitevisionEbbotKarriärsida+3 till | 10 000 eller fler anställda·500–1 000 mnkr | |
| Karlstads Kommun212000-1850 · Karlstad | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 5 000–9 999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Kristianstads Kommun212000-0951 · Kristianstad | SitevisionKarriärsidaMatomo+5 till | 5 000–9 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Skövde Kommun212000-1710 · Skövde | Optimizely (Episerver)BrevoKarriärsida+4 till | 5 000–9 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Vardaga Äldreomsorg AB556573-6450 · Solna | WordPressHubSpotGoogle Ads+12 till | 4 000–4 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Forenede Care AB556535-5400 · Malmö | WordPressMailchimpMeta Pixel+11 till | 3 000–3 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Lindesbergs Kommun212000-2015 · Lindesberg | SitevisionKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 3 000–3 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Ljungby Kommun212000-0670 · Ljungby | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 3 000–3 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Västerviks Kommun212000-0779 · Västervik | Optimizely (Episerver)Karriärsida | 3 000–3 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Eslövs Kommun212000-1173 · Eslöv | WordPressBrevoKarriärsida+3 till | 3 000–3 999 anställda·20–50 mnkr | |
| Mora Kommun212000-2213 · Mora | SitevisionKarriärsidaHotjar+4 till | 2 000–2 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Härnösands Kommun212000-2403 · Härnösand | harnosand.se | SitevisionGoogle AdsKarriärsida+2 till | 2 000–2 999 anställda·20–50 mnkr |
| Ulricehamns Kommun212000-1579 · Ulricehamn | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 2 000–2 999 anställda·20–50 mnkr | |
| Simrishamns Kommun212000-0969 · Simrishamn | SitevisionZendeskKarriärsida+4 till | 1 500–1 999 anställda·100–500 mnkr | |
| Alvesta Kommun212000-0639 · Alvesta | DrupalBrevoKarriärsida+5 till | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Hallstahammars Kommun212000-2064 · Hallstahammar | SitevisionKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Sjöbo Kommun212000-1090 · Sjöbo | SitevisionZendeskKarriärsida+2 till | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Strömsunds Kommun212000-2486 · Strömsund | stromsund.sevildmarksvagen.se | SitevisionKarriärsidareCAPTCHA | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr |
| Tanums Kommun212000-1348 · Tanumshede | tanum.seslottet.se+1 till | SitevisionKarriärsidaDMARC reject+1 till | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr |
| Tingsryds Kommun212000-0621 · Tingsryd | WordPressKarriärsida | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Vara Kommun212000-2924 · Vara | SitevisionKarriärsida | 1 500–1 999 anställda·50–100 mnkr | |
| Heby Kommun212000-2049 · Heby | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 1 500–1 999 anställda·20–50 mnkr | |
| Flens Kommun212000-0332 · Flen | SitevisionKundoKarriärsida+3 till | 1 500–1 999 anställda·10–20 mnkr | |
| Härjedalens Kommun212000-2510 · Sveg | SitevisionKarriärsidaVanilla CookieConsent+2 till | 1 000–1 499 anställda·100–500 mnkr | |
| Lilla Edets Kommun212000-1496 · Lilla Edet | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 1 000–1 499 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 108 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 87.3 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 873, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 87.3 har en webbplats?
108 svenska bolag med SNI-kod 87.3 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 87.3?
Karriärsida: 72 av 108 bolag i branschen (67 %) har en karriärsida. Därefter kommer Microsoft 365 (67 %) och WordPress (43 %).










