Bransch
SNI-kod 88.9: Andra öppna sociala insatser
I SNI 88.9 (andra öppna sociala insatser) har 396 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (56 %), Google Analytics (32 %) och Microsoft 365 (31 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 88.9 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 88.9
SNI-kod 88.9 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress56 %
- Google Analytics32 %
- Microsoft 36531 %
- DMARC none28 %
- Google Tag Manager20 %
- One.com20 %
- Karriärsida17 %
- reCAPTCHA17 %
- Loopia13 %
- Universal Analytics (nedlagd)12 %
- Google Workspace11 %
- Meta Pixel11 %
- Cookiebot8 %
- Google Ads8 %
- One.com Website Builder8 %
- DMARC reject7 %
- CookieYes4 %
- Mailchimp4 %
- DMARC quarantine4 %
- Oderland4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 038 %
- 1–934 %
- 10–4924 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr62 %
- Under 1 mnkr15 %
- 1–10 mnkr17 %
- 10–100 mnkr6 %
- Minst 100 mnkr0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Oderland är 1,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 56 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 32 % | 31 % | 1× |
| Microsoft 365 | 31 % | 33 % | 0,9× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 20 % | 18 % | 1,1× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,2× |
| Karriärsida | 17 % | 14 % | 1,3× |
| reCAPTCHA | 17 % | 16 % | 1,1× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Google Workspace | 11 % | 11 % | 1× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,3× |
| Google Ads | 8 % | 11 % | 0,8× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,2× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 1× |
| Mailchimp | 4 % | 4 % | 1,2× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
| Oderland | 4 % | 3 % | 1,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 88.9
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 88.91 | Dagbarnvård | 36 |
| 88.99 | Diverse övriga öppna sociala insatser | 360 |
Bolag med SNI-kod 88.9
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Stockholms Stadsmission802003-1954 · Nacka | DrupalSwishRule+17 till | 500–999 anställda·10–20 mnkr | |
| Rädda Barnens Riksförbund802002-8638 · Stockholm | Optimizely (Episerver)Google AdsKarriärsida+11 till | 500–999 anställda·1–5 mnkr | |
| Kiddo Sweden AB556971-2879 · Stockholm | WordPressBrevoReco+12 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Svenska Röda Korsets Centralstyrelse802002-8711 · Stockholm | Optimizely (Episerver)ZendeskGoogle Ads+10 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr | |
| Östergötlands Stadsmission822001-0022 · Linköping | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr | |
| Stiftelsen Skåne Stadsmission846004-8716 · Malmö | WordPressGoogle AdsJobylon+8 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| 2007 NannyNu AB556662-0851 · Stockholm | HubSpotMeta PixelKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Erikshjälpen, Insamlingsstiftelsen Farbror Eriks Barn- och Hjälpverksam827500-4789 · Huskvarna | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Förenade Familjehem Sverige AB559066-1533 · Landskrona | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Sos-Barnbyar Sverige802405-7815 · Stockholm | WordPressMailchimpGoogle Ads+12 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Care of Elin & Lotta AB559463-1169 · Bjurholm | SquarespaceKarriärsidaSquarespace Cookie Banner+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Deltagruppen AB559187-3830 · Nacka | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Assistenza AB556973-3073 · Järfälla | WebflowKarriärsidaLoopia | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Lindra Ideell Förening802471-9844 · Holsbybrunn | WordPressGoogle AnalyticsCookiebot+1 till | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Artikel 2 - Peace and Sustainability802016-9846 · Hägersten | WordPressGoogle AdsKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Beredskapslyftet Ideell Förening802536-7759 · Stockholm | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Sörmlands Stadsmission802496-9472 · Eskilstuna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| CareOnDemand Sociala Tjänster AB556993-0075 · Stockholm | WordPressHubSpotGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Tamira Tryggaboenden AB559049-1550 · Malmö | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)reCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Vision Omsorg AB556768-5101 · Norrköping | SnowfireMeta PixelKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Adonia Omsorg AB556931-7158 · Göteborg | adonia.se | WordPressCookie NoticeMicrosoft 365 | 20–49 anställda·10–20 mnkr |
| Enheten för att Växa Örebro AB556959-0085 · Karlstad | vaxaenheten.se | SquarespaceBrevoKarriärsida+1 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr |
| Rosängen ASF Ekonomisk förening769602-4681 · Örebro | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Ta-Verens Assistans & Ekonomi AB556637-5795 · Gävle | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Familjehemsverksamheten Skaraborg Aktiebolag556493-1102 · Alingsås | familjehemsverksamheten.se | Universal Analytics (nedlagd)Google Tag ManagerMicrosoft 365 | 20–49 anställda·5–10 mnkr |
Visar 25 av 396 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 88.9 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 889, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 88.9 har en webbplats?
396 svenska bolag med SNI-kod 88.9 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 88.9?
WordPress: 220 av 396 bolag i branschen (56 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (32 %) och Microsoft 365 (31 %).


















