Bransch
SNI-kod 93.11: Drift av sportanläggningar
I SNI 93.11 (drift av sportanläggningar) har 471 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (56 %), Microsoft 365 (46 %) och Google Analytics (43 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (6 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 93.11 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 93.11
SNI-kod 93.11 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress56 %
- Microsoft 36546 %
- Google Analytics43 %
- DMARC none29 %
- Google Tag Manager22 %
- Meta Pixel18 %
- One.com17 %
- reCAPTCHA15 %
- Universal Analytics (nedlagd)13 %
- Loopia10 %
- Karriärsida10 %
- Google Ads9 %
- Google Workspace8 %
- Cookie-Script8 %
- DMARC reject8 %
- WooCommerce6 %
- One.com Website Builder6 %
- CookieYes6 %
- Swish6 %
- Cookiebot6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 034 %
- 1–931 %
- 10–4929 %
- 50–1995 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr13 %
- Under 1 mnkr19 %
- 1–10 mnkr39 %
- 10–100 mnkr24 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookie-Script är 12,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 56 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 46 % | 33 % | 1,4× |
| Google Analytics | 43 % | 31 % | 1,4× |
| DMARC none | 29 % | 25 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 22 % | 18 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 18 % | 11 % | 1,6× |
| One.com | 17 % | 18 % | 0,9× |
| reCAPTCHA | 15 % | 16 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Loopia | 10 % | 12 % | 0,9× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Google Ads | 9 % | 11 % | 0,9× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,8× |
| Cookie-Script | 8 % | 1 % | 12,7× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1× |
| WooCommerce | 6 % | 4 % | 1,6× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,9× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| Swish | 6 % | 4 % | 1,4× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 0,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 93.11
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 93.111 | Drift av skidsportanläggningar | 32 |
| 93.112 | Drift av golfbanor | 203 |
| 93.113 | Drift av motorbanor | 21 |
| 93.114 | Drift av trav- och galoppbanor | 5 |
| 93.119 | Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar | 210 |
Bolag med SNI-kod 93.11
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| SkiStar Aktiebolag556093-6949 · Sälen | StoryblokKlarnaKlaviyo+12 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Medley AB556609-1541 · Stockholm | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Uppsala kommun Arenor och Fastigheter AB556457-1452 · Uppsala | WordPressMeta PixelKarriärsida+2 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Jump Yard Concepts AB559055-6717 · Stockholm | WordPressKlaviyoGoogle Ads+12 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Stiftelsen Idre Fjäll884400-5960 · Idre | Optimizely (Episerver)AdformKarriärsida+8 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Got Event AB556015-9823 · Göteborg | UmbracoAPSISKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Parkfast Arena AB556688-3657 · Malmö | HubSpot CMSGoogle AdsKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Klättercentret Stockholm AB556643-8676 · Kista | klattercentret.se | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr |
| Barsebäcks Golf & Country Club Aktiebolag556047-3125 · Löddeköpinge | WordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+6 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Branäs Fritidscenter AB556491-8075 · Karlstad | WordPressAPSISTradedoubler-publicist+14 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Färjestads Bollklubb Fastighets AB556582-9941 · Karlstad | Meta PixelGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GolfStar Sverige AB556475-9420 · Vallentuna | WordPressHubSpotMailchimp+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Romme Alpin Aktiebolag556230-2363 · Borlänge | MailchimpKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Evenemangsarenan i Örnsköldsvik Aktiebolag556653-4045 · Örnsköldsvik | One.com Website BuilderTikTok PixelTermly+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Filborna Arena AB556337-9444 · Helsingborg | Google AdsGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| IFU Arena AB556926-1786 · Uppsala | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Kommanditbolaget Älvhögsborg916899-2734 · Trollhättan | WordPressMailerLiteMeta Pixel+7 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Landeryd Golf AB556579-4111 · Linköping | JoomlaMeta PixelKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Ombergs Golf AB556609-0873 · Ödeshög | WordPressBookVisitTawk.to+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Ringenäs Golf AB556244-4660 · Halmstad | WordPressBookVisitKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| TopTee Greenkeeping AB556776-1829 · Vallentuna | WordPressHubSpotGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Färjestads Travsällskap873200-0511 · Karlstad | ftrav.se | Optimizely (Episerver)Google AnalyticsTermsFeed Cookie Consent+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr |
| Gävle Travsällskap885000-0913 · Gävle | Optimizely (Episerver)Google AnalyticsTermsFeed Cookie Consent+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| The National Golf & Resort AB556603-1026 · Bara | WordPressTrustindexMeta Pixel+6 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Örebro Travsällskap875000-4577 · Örebro | orebrotravet.se | Optimizely (Episerver)Google AnalyticsTermsFeed Cookie Consent+2 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 471 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 93.11 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 9311, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 93.11 har en webbplats?
471 svenska bolag med SNI-kod 93.11 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 93.11?
WordPress: 266 av 471 bolag i branschen (56 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (46 %) och Google Analytics (43 %).
























