Bransch
SNI-kod 93.12: Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet
I SNI 93.12 (sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet) har 2 858 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Google Analytics (33 %), WordPress (29 %) och One.com (24 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 93.12 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 93.12
SNI-kod 93.12 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Google Analytics33 %
- WordPress29 %
- One.com24 %
- Microsoft 36517 %
- Loopia15 %
- DMARC none15 %
- Klaro13 %
- Tradedoubler-publicist12 %
- reCAPTCHA11 %
- Google Workspace8 %
- One.com Website Builder7 %
- Hotjar6 %
- HubSpot6 %
- Universal Analytics (nedlagd)6 %
- DMARC reject4 %
- Google Tag Manager4 %
- Karriärsida3 %
- Jetpack3 %
- Simply.com3 %
- Sitevision2 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 065 %
- 1–929 %
- 10–495 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr96 %
- Under 1 mnkr2 %
- 1–10 mnkr1 %
- 10–100 mnkr<1 %
- Minst 100 mnkr<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Klaro är 44,1 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Google Analytics | 33 % | 31 % | 1,1× |
| WordPress | 29 % | 47 % | 0,6× |
| One.com | 24 % | 18 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 17 % | 33 % | 0,5× |
| Loopia | 15 % | 12 % | 1,3× |
| DMARC none | 15 % | 25 % | 0,6× |
| Klaro | 13 % | <1 % | 44,1× |
| Tradedoubler-publicist | 12 % | <1 % | 35× |
| reCAPTCHA | 11 % | 16 % | 0,7× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,8× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1× |
| Hotjar | 6 % | 2 % | 3,2× |
| HubSpot | 6 % | 2 % | 3,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 6 % | 11 % | 0,5× |
| DMARC reject | 4 % | 8 % | 0,5× |
| Google Tag Manager | 4 % | 18 % | 0,2× |
| Karriärsida | 3 % | 14 % | 0,2× |
| Jetpack | 3 % | 3 % | 1× |
| Simply.com | 3 % | 2 % | 1,4× |
| Sitevision | 2 % | <1 % | 5,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 93.12
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 93.120 | Sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet | 2 858 |
Bolag med SNI-kod 93.12
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| BK Häcken857200-7485 · Göteborg | APSISMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Malmö Fotbollsförening846000-4487 · Malmö | WordPressCarmaMeta Pixel+6 till | 200–499 anställda·Under 1 tkr | |
| AIK Fotboll AB556520-1190 · Solna | UmbracoCarmaKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Hammarby Fotboll AB556617-0337 · Årsta | WordPressAdformKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Idrottsföreningen Kamraterna Göteborg857200-8541 · Göteborg | WordPressAPSISEbbot+4 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| IF Brommapojkarna802004-2134 · Bromma | WordPressBrevoMeta Pixel+3 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| IFK Norrköpings Fotbollsklubb825000-1644 · Norrköping | WordPressAPSISTradedoubler-publicist+9 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Djurgården Hockey AB556536-8734 · Stockholm-Globen | Meta PixelAlbacrossGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Leksands IF Ishockey AB (publ)556511-7974 · Leksand | QuickbutikQliroKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Malmö Redhawks Ishockey AB556772-3159 · Malmö | BrevoLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| HBK Elitfotboll AB556789-7656 · Halmstad | WordPressAPSISMeta Pixel+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| MODO Elithockey AB559011-0309 · Örnsköldsvik | Meta PixelKarriärsidaAlbacross+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Degerfors Idrottsförening876400-0199 · Degerfors | JetpackAPSISGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Idrottsklubben Brage882600-0989 · Borlänge | WordPressAPSISMeta Pixel+4 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| IFK Värnamo828000-0996 · Värnamo | APSISMicrosoft 365Carma | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Kungliga Svenska Segel Sällskapet802002-9495 · Saltsjöbaden | Optimizely (Episerver)MailchimpGoogle Ads+8 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Mjällby Allmänna Idrottsförening836200-1375 · Sölvesborg | WordPressAPSISGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Oddevold Idrottsklubben858500-1517 · Uddevalla | WordPressCarmaMeta Pixel+5 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Sandvikens Idrottsförening885500-1353 · Sandviken | WordPressCarmaKlaro+1 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Sävehof IK857202-3912 · Partille | WordPressMailerLiteGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Varbergs Bois Fotboll Club849600-6142 · Varberg | KlarnaAPSISPostNord+4 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Västerås SK Fotbollklubb878001-4653 · Västerås | ShopifyWordPressKlarna+12 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Örgryte Is Fotboll802493-7834 · Göteborg | WooCommerceJetpackCarma+7 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Östers Idrottsförening829500-5386 · Växjö | APSISMicrosoft 365Carma | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Timrå IK Ishockey AB556519-9659 · Timrå | MailchimpKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 2 858 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 93.12 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 9312, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 93.12 har en webbplats?
2 858 svenska bolag med SNI-kod 93.12 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 93.12?
Google Analytics: 931 av 2 858 bolag i branschen (33 %) använder Google Analytics. Därefter kommer WordPress (29 %) och One.com (24 %).






















