Bransch
SNI-kod 93.13: Drift av gymanläggningar
I SNI 93.13 (drift av gymanläggningar) har 377 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (42 %), DMARC none (27 %) och Google Analytics (26 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 93.13 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 93.13
SNI-kod 93.13 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress42 %
- DMARC none27 %
- Google Analytics26 %
- One.com25 %
- Meta Pixel22 %
- Microsoft 36520 %
- Loopia16 %
- Google Tag Manager16 %
- Google Workspace11 %
- Karriärsida9 %
- reCAPTCHA9 %
- Bokadirekt9 %
- Google Ads8 %
- Wix8 %
- DMARC reject7 %
- Universal Analytics (nedlagd)6 %
- One.com Website Builder6 %
- Cookiebot5 %
- Matomo5 %
- Squarespace4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 029 %
- 1–954 %
- 10–4915 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr25 %
- 1–10 mnkr60 %
- 10–100 mnkr7 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Bokadirekt är 6,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 42 % | 47 % | 0,9× |
| DMARC none | 27 % | 25 % | 1,1× |
| Google Analytics | 26 % | 31 % | 0,8× |
| One.com | 25 % | 18 % | 1,4× |
| Meta Pixel | 22 % | 11 % | 2× |
| Microsoft 365 | 20 % | 33 % | 0,6× |
| Loopia | 16 % | 12 % | 1,4× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| Google Workspace | 11 % | 11 % | 1× |
| Karriärsida | 9 % | 14 % | 0,7× |
| reCAPTCHA | 9 % | 16 % | 0,6× |
| Bokadirekt | 9 % | 1 % | 6,6× |
| Google Ads | 8 % | 11 % | 0,8× |
| Wix | 8 % | 4 % | 2,2× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 6 % | 11 % | 0,6× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,9× |
| Cookiebot | 5 % | 6 % | 0,7× |
| Matomo | 5 % | 1 % | 3,9× |
| Squarespace | 4 % | 2 % | 1,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 93.13
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 93.130 | Drift av gymanläggningar | 377 |
Bolag med SNI-kod 93.13
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| SATS Sports Club Sweden AB556563-2527 · Sundbyberg | ContentfulCarmaZendesk+9 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Fitness 24Seven AB556635-4626 · Lund | UmbracoAPSISAdform+16 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Malkars Träningscenter AB556590-5675 · Kalmar | WordPressBokadirektBrevo+11 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Member 24 AB556917-7701 · Stockholm | WordPressKundoLinkedIn Insight Tag+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sturebadet Aktiebolag556302-8421 · Stockholm | BrevoLinkedIn Insight TagGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Itrim Sverige AB556641-0162 · Stockholm | WordPressAPSISZendesk+12 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Sports Club Vallentuna AB556520-5100 · Vallentuna | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Endorfin i Alingsås AB556900-1455 · Göteborg | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Gym & Fitness Sverige AB556702-3626 · Luleå | gymmet.nu | ShopifyKlarnaBrevo+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Im With Bruce AB559037-5597 · Stockholm | WebflowGoogle AdsKarriärsida+9 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Barry's Bootcamp Nordic AB559039-3699 · Stockholm | WordPressMicrosoft ClaritySimply.com+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Becore AB556924-5565 · Stockholm | ShopifyKlarnaKlaviyo+11 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Core Gym Club i Haninge AB556861-0132 · Tungelsta | Google WorkspaceDMARC reject | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Factory Fitness AB556872-6888 · Norrköping | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Form Gotland AB556785-8781 · Visby | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Hårby Säteri AB556368-5360 · Gnesta | WordPressGoogle AdsAhrefs Web Analytics+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Idrottskliniken i Växjö Aktiebolag556434-0502 · Växjö | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| StrandHälsan AB556749-5964 · Falkenberg | KarriärsidaGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Studio Aktiverum Aktiebolag556340-9126 · Helsingborg | WordPressMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Umeå Sport & Motion AB556812-9364 · Umeå | UmbracoMailchimpUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Activage AB556971-1210 · Skellefteå | WordPressBrevoMeta Pixel+3 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Fightbox Nordic AB559262-0206 · Enskede | WordPressMailchimpGoogle Ads+5 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Mälarö Träningsverk AB556610-5127 · Ekerö | – | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Strength In Motion Sweden AB556972-1938 · Landvetter | WordPressMeta PixelGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Energii Sweden STHLM 5 AB559538-6342 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Workspace+1 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 377 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 93.13 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 9313, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 93.13 har en webbplats?
377 svenska bolag med SNI-kod 93.13 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 93.13?
WordPress: 157 av 377 bolag i branschen (42 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (26 %) och One.com (25 %).

















