Bransch
SNI-kod 93.19: Övrig sportverksamhet
I SNI 93.19 (övrig sportverksamhet) har 813 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (50 %), One.com (27 %) och Google Analytics (25 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (4 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 93.19 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 93.19
SNI-kod 93.19 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress50 %
- One.com27 %
- Google Analytics25 %
- DMARC none23 %
- Microsoft 36517 %
- Loopia14 %
- reCAPTCHA13 %
- Google Tag Manager11 %
- Universal Analytics (nedlagd)10 %
- One.com Website Builder9 %
- Google Workspace9 %
- Meta Pixel8 %
- Jetpack7 %
- DMARC reject6 %
- Sitevision5 %
- Karriärsida4 %
- Simply.com4 %
- Google Ads4 %
- WooCommerce4 %
- Cookie Notice3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 071 %
- 1–921 %
- 10–497 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr61 %
- Under 1 mnkr19 %
- 1–10 mnkr15 %
- 10–100 mnkr4 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Sitevision är 11 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 50 % | 47 % | 1,1× |
| One.com | 27 % | 18 % | 1,5× |
| Google Analytics | 25 % | 31 % | 0,8× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| Microsoft 365 | 17 % | 33 % | 0,5× |
| Loopia | 14 % | 12 % | 1,2× |
| reCAPTCHA | 13 % | 16 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 11 % | 18 % | 0,6× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 10 % | 11 % | 0,9× |
| One.com Website Builder | 9 % | 7 % | 1,4× |
| Google Workspace | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Jetpack | 7 % | 3 % | 2,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Sitevision | 5 % | <1 % | 11× |
| Karriärsida | 4 % | 14 % | 0,3× |
| Simply.com | 4 % | 2 % | 2,1× |
| Google Ads | 4 % | 11 % | 0,4× |
| WooCommerce | 4 % | 4 % | 0,9× |
| Cookie Notice | 3 % | 2 % | 1,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 93.19
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 93.191 | Tävling med hästar | 72 |
| 93.199 | Annan sportverksamhet | 741 |
Bolag med SNI-kod 93.19
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Svenska Fotbollförbundet815200-1916 · Solna | DMARC reject | 200–499 anställda·Under 1 tkr | |
| Svensk Travsport AB556945-5354 · Bromma | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Antidoping Sverige AB556863-0080 · Stockholm | SitevisionAPSISKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·50–100 mnkr | |
| Svenska Kennelklubben802001-7607 · Sollentuna | Optimizely (Episerver)MailchimpKundo+8 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| HV71 Elitishockey AB559131-6525 · Jönköping | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| MFF Event AB556482-9124 · Malmö | – | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Svenska Brukshundklubben802000-4605 · Farsta | UmbracoGoogle AnalyticsTermsFeed Cookie Consent+2 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Svenska Nose Work Klubben802488-9340 · Knislinge | snwk.se | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr |
| Svenska Ridsportförbundet802002-8042 · Strömsholm | SitevisionGoogle AdsKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Föreningen Svensk Elitfotboll825001-5065 · Sundbyberg | WordPressAPSISZendesk+6 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Stall Goop AB556175-8870 · Kil | WordPressBrevoGoogle Analytics+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Untersteiner Racing AB556723-6293 · Holm | WordPressGoogle AnalyticsCookie Notice+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Skid-VM i Falun 2027 AB559445-5734 · Falun | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Stall Lövgren AB559087-3641 · Skurup | Google AnalyticsCookie Consent by OsanoMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Team Westholm AB556876-8286 · Sala | WordPressKarriärsidaStatcounter | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Travtränare Wäjersten AB559223-4370 · Kovland | WordPressOne.com | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Hypersports Paintball & Event Sweden AB556574-9339 · Farsta | QuickbutikWordPressKlarna+21 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Robert Bergh Travstall Aktiebolag556459-3761 · Hajom | Karriärsida | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Neptron AB556610-2256 · Danderyd | JetpackMicrosoft 365WordPress | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Svenska Ishockeyförbundet802001-6070 · Johanneshov | UmbracoMeta PixelKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Tykarpsgrottan AB556870-1105 · Hässleholm | WordPressComplianzreCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Svenska Handbollförbundet802001-3481 · Stockholm | svenskhandboll.se | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Svenska Motorsportförbundet802002-3423 · Norrköping | WordPressComplianz | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Korpen Svenska Motionsidrottsförbundet802001-8613 · Stockholm | UmbracoGoogle AdsContentsquare+8 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Lidingö Segelsällskap813600-0331 · Lidingö | WordPressUniversal Analytics (nedlagd) | 20–49 anställda·Under 1 tkr |
Visar 25 av 813 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 93.19 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 9319, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 93.19 har en webbplats?
813 svenska bolag med SNI-kod 93.19 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 93.19?
WordPress: 406 av 813 bolag i branschen (50 %) använder WordPress. Därefter kommer One.com (27 %) och Google Analytics (25 %).





















