Bransch
SNI-kod 94.2: Intressebevakning inom arbetstagarorganisationer
I SNI 94.2 (intressebevakning inom arbetstagarorganisationer) har 69 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (55 %), Karriärsida (41 %) och DMARC none (41 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 94.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 94.2
SNI-kod 94.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36555 %
- Karriärsida41 %
- DMARC none41 %
- WordPress41 %
- Google Analytics29 %
- Cookiebot28 %
- Optimizely (Episerver)26 %
- Google Tag Manager22 %
- Matomo20 %
- DMARC reject16 %
- DMARC quarantine13 %
- Loopia13 %
- APSIS12 %
- Atlassian12 %
- Meta Pixel10 %
- LinkedIn Insight Tag9 %
- reCAPTCHA9 %
- Rule9 %
- Mailjet7 %
- One.com Website Builder7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 035 %
- 1–913 %
- 10–4920 %
- 50–19925 %
- 200 eller fler7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr46 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr22 %
- 10–100 mnkr17 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Optimizely (Episerver) är 65,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 55 % | 33 % | 1,7× |
| Karriärsida | 41 % | 14 % | 2,9× |
| DMARC none | 41 % | 25 % | 1,6× |
| WordPress | 41 % | 47 % | 0,9× |
| Google Analytics | 29 % | 31 % | 0,9× |
| Cookiebot | 28 % | 6 % | 4,6× |
| Optimizely (Episerver) | 26 % | <1 % | 65,2× |
| Google Tag Manager | 22 % | 18 % | 1,2× |
| Matomo | 20 % | 1 % | 17,4× |
| DMARC reject | 16 % | 8 % | 2,1× |
| DMARC quarantine | 13 % | 6 % | 2,2× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| APSIS | 12 % | <1 % | 40,4× |
| Atlassian | 12 % | 1 % | 12,6× |
| Meta Pixel | 10 % | 11 % | 0,9× |
| LinkedIn Insight Tag | 9 % | 3 % | 3,3× |
| reCAPTCHA | 9 % | 16 % | 0,5× |
| Rule | 9 % | <1 % | 33,8× |
| Mailjet | 7 % | 1 % | 11,8× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1,1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 94.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 94.20 | Intressebevakning inom arbetstagarorganisationer | 69 |
Bolag med SNI-kod 94.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Unionen802001-5759 · Stockholm | Hemsida24Google AnalyticsLoopia+2 till | 500–999 anställda·20–50 mnkr | |
| Vision802001-8019 · Stockholm | SitevisionAPSISAdform+14 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| Ideella föreningen Handelsanställdas förbund med firma Handelsanställdas förbund846000-1996 · Stockholm | Optimizely (Episerver)RuleHumany+9 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Sveriges Lärare802540-5542 · Stockholm | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365APSIS+6 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Kollektivavtalsstiftelsen Trygghetsrådet802400-4825 · Stockholm | APSISZendeskKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Ideella Föreningen Ledarna med firma Ledarna - Sveriges Chefsorganisation802000-1833 · Stockholm | Optimizely (Episerver)SalesforceAPSIS+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Seko, Service- och Kommunikationsfacket802004-5509 · Stockholm | Optimizely (Episerver)RuleKarriärsida+2 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Sveriges Ingenjörer802003-4586 · Stockholm | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Fackförbundet ST802003-2101 · Stockholm | st.org | Microsoft Dynamics 365Cookie InformationMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·10–20 mnkr |
| Landsorganisationen i Sverige802001-9769 · Stockholm | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·10–20 mnkr | |
| Akademikerförbundet SSR802004-1573 · Stockholm | DrupalAPSISKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·5–10 mnkr | |
| Akavia802001-6591 · Stockholm | Optimizely (Episerver)SalesforceMailjet+8 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Industrifacket Metall802002-2896 · Stockholm | Optimizely (Episerver)RuleKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Vårdförbundet802001-5239 · Stockholm | Optimizely (Episerver)APSISHumany+5 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Arbetslöshetskassan Handels846001-4353 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Svenska Transportarbetareförbundet802003-5476 · Stockholm | UmbracoRuleKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Svenska Elektrikerförbundet802000-7392 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MailchimpKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Sveriges Läkarförbund802002-1906 · Stockholm | WordPressSalesforceKundo+8 till | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Ideella föreningen Finansförbundet med firma Finansförbundet802000-2559 · Johanneshov | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+2 till | 50–99 anställda·5–10 mnkr | |
| Svenska Polisförbundet802002-6780 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+1 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Fastighetsanställdas Förbund802000-8622 · Stockholm | Optimizely (Episerver)RuleKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Livsmedelsarbetareförbundet802002-1062 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Prevent-Arbetsmiljö i Samv SV NÄRINGSLIV,LO&PTK802005-7587 · Stockholm | Optimizely (Episerver)APSISLinkedIn Insight Tag+9 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Sveriges Akademikers Centralorganisation, Saco802000-0850 · Stockholm | Optimizely (Episerver)BrevoKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Sveriges Psykologförbund802004-1284 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+3 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr |
Visar 25 av 69 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 94.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 942, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 94.2 har en webbplats?
69 svenska bolag med SNI-kod 94.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 94.2?
Microsoft 365: 38 av 69 bolag i branschen (55 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Karriärsida (41 %) och WordPress (41 %).

















