Bransch
SNI-kod 10.1: Beredning och hållbarhetsbehandling av kött och köttvaror
I SNI 10.1 (beredning och hållbarhetsbehandling av kött och köttvaror) har 146 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (59 %), Microsoft 365 (50 %) och DMARC none (23 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.1
SNI-kod 10.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress59 %
- Microsoft 36550 %
- DMARC none23 %
- Google Analytics22 %
- Karriärsida17 %
- Google Tag Manager17 %
- reCAPTCHA15 %
- Universal Analytics (nedlagd)15 %
- One.com14 %
- Meta Pixel11 %
- Google Workspace9 %
- Swish8 %
- Cookiebot8 %
- DMARC reject8 %
- One.com Website Builder6 %
- Klarna5 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)5 %
- DMARC quarantine5 %
- Loopia5 %
- Google Ads4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 010 %
- 1–935 %
- 10–4939 %
- 50–19911 %
- 200 eller fler5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr2 %
- Under 1 mnkr2 %
- 1–10 mnkr26 %
- 10–100 mnkr47 %
- Minst 100 mnkr23 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Swish är 2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 59 % | 47 % | 1,3× |
| Microsoft 365 | 50 % | 33 % | 1,5× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| Google Analytics | 22 % | 31 % | 0,7× |
| Karriärsida | 17 % | 14 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 17 % | 18 % | 0,9× |
| reCAPTCHA | 15 % | 16 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 15 % | 11 % | 1,3× |
| One.com | 14 % | 18 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| Google Workspace | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Swish | 8 % | 4 % | 2× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,2× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 0,9× |
| Klarna | 5 % | 6 % | 0,9× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 5 % | 1 % | 3,4× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Loopia | 5 % | 12 % | 0,4× |
| Google Ads | 4 % | 11 % | 0,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.11 | Beredning och hållbarhetsbehandling av kött, utom fjäderfäkött | 61 |
| 10.12 | Beredning och hållbarhetsbehandling av fjäderfäkött | 5 |
| 10.13 | Charkuteri- och annan köttvarutillverkning | 80 |
Bolag med SNI-kod 10.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Scan Sverige AB556655-4597 · Stockholm | scanagri.se | AbicartOptimizely (Episerver)Klarna+17 till | 1 500–1 999 anställda·5 000–10 000 mnkr |
| KLS Ugglarps AB556740-8439 · Lund | kls.seskånskagårdar.se+3 till | UmbracoMeta PixelKarriärsida+6 till | 1 000–1 499 anställda·5 000–10 000 mnkr |
| Guldfågeln Aktiebolag556134-2964 · Kalmar | WordPressAPSISAdform+11 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Kronfågel AB556145-4223 · Stockholm | WordPressKundoTikTok Pixel+10 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| A.J. Dahlberg Slakteri Aktiebolag556089-7703 · Göteborg | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Hilton Foods Sverige AB556639-7831 · Västerås | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Skövde Slakteri Aktiebolag556325-8952 · Skövde | skovdeslakteri.com | KarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Protos AB556671-0504 · Solna | JetpackKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Gudruns AB556660-4624 · Jordbro | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Ingelsta Kalkon AB556217-6064 · Smedstorp | WordPressMailjetGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Fåddman Aktiebolag556160-3373 · Segeltorp | WixMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Signal & Andersson Charkuterifabrik AB556225-3202 · Göteborg | WordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Olle Nyberg Chark Aktiebolag556058-9052 · Jordbro | WordPressKarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Öresundschark AB556539-8582 · Malmö | WixMicrosoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Jakobsdals Charkuteri556554-1298 · Göteborg | FramerKarriärsidaGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Allmans Aktiebolag556239-0178 · Borås | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| August Larsson Charkuteri AB556414-7485 · Råda | DudaMeta PixelMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Bröderna Nilsson Delikatesser Aktiebolag556315-5562 · Göteborg | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Gamlestadens Charkuterifabrik AB556076-0430 · Göteborg | MailchimpKarriärsidaGoogle Workspace+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Jojjen AB556243-6823 · Västervik | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Qibbla Halal Kött AB556536-3917 · Järfälla | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Siljans Chark AB559256-8256 · Mora | siljanschark.se | ShopifyShopify PaymentsShopify Cookie Banner+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Specialchark Stockholm Aktiebolag556360-3140 · Jordbro | WordPressMailchimpUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Mårtenssons Partiaffär AB556743-6208 · Jordbro | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Delicious Food Sweden AB556770-9000 · Skurup | SquarespaceMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 146 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 101, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.1 har en webbplats?
146 svenska bolag med SNI-kod 10.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.1?
WordPress: 86 av 146 bolag i branschen (59 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (50 %) och Google Analytics (22 %).



















