Bransch
SNI-kod 10.11: Beredning och hållbarhetsbehandling av kött, utom fjäderfäkött
I SNI 10.11 (beredning och hållbarhetsbehandling av kött, utom fjäderfäkött) har 61 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (56 %), Microsoft 365 (34 %) och Google Analytics (23 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 10.11 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 10.11
SNI-kod 10.11 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress56 %
- Microsoft 36534 %
- Google Analytics23 %
- One.com21 %
- DMARC none20 %
- Google Tag Manager16 %
- reCAPTCHA16 %
- Universal Analytics (nedlagd)16 %
- Karriärsida15 %
- Google Workspace8 %
- Meta Pixel8 %
- One.com Website Builder8 %
- Swish8 %
- Cookiebot7 %
- Loopia7 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)5 %
- cookiemanager.dk5 %
- DMARC reject5 %
- Klarna5 %
- CookieYes3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–943 %
- 10–4933 %
- 50–1995 %
- 200 eller fler8 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr2 %
- 1–10 mnkr34 %
- 10–100 mnkr41 %
- Minst 100 mnkr23 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 56 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 34 % | 33 % | 1× |
| Google Analytics | 23 % | 31 % | 0,7× |
| One.com | 21 % | 18 % | 1,2× |
| DMARC none | 20 % | 25 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| reCAPTCHA | 16 % | 16 % | 1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 16 % | 11 % | 1,5× |
| Karriärsida | 15 % | 14 % | 1,1× |
| Google Workspace | 8 % | 11 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,2× |
| Swish | 8 % | 4 % | 2× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 5 % | 1 % | 3,5× |
| cookiemanager.dk | 5 % | 1 % | 4,7× |
| DMARC reject | 5 % | 8 % | 0,6× |
| Klarna | 5 % | 6 % | 0,8× |
| CookieYes | 3 % | 4 % | 0,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 10.11
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 10.111 | Kreatursslakt | 33 |
| 10.112 | Styckning av kött | 28 |
Bolag med SNI-kod 10.11
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Scan Sverige AB556655-4597 · Stockholm | scanagri.se | AbicartOptimizely (Episerver)Klarna+17 till | 1 500–1 999 anställda·5 000–10 000 mnkr |
| KLS Ugglarps AB556740-8439 · Lund | kls.seskånskagårdar.se+3 till | UmbracoMeta PixelKarriärsida+6 till | 1 000–1 499 anställda·5 000–10 000 mnkr |
| A.J. Dahlberg Slakteri Aktiebolag556089-7703 · Göteborg | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Hilton Foods Sverige AB556639-7831 · Västerås | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Skövde Slakteri Aktiebolag556325-8952 · Skövde | skovdeslakteri.com | KarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Protos AB556671-0504 · Solna | JetpackKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Qibbla Halal Kött AB556536-3917 · Järfälla | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Siljans Chark AB559256-8256 · Mora | siljanschark.se | ShopifyShopify PaymentsShopify Cookie Banner+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Mårtenssons Partiaffär AB556743-6208 · Jordbro | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Delsbo Slakteri Aktiebolag556279-9444 · Delsbo | delsboslakteri.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Gårdssällskapet AB556925-3148 · Sundbyberg | MagentoSwishGoogle Ads+10 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| MOAB, Michael Oldin Aktiebolag556279-2894 · Kumla | WeplyKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Närkes Slakteri i Gällersta Aktiebolag556514-4861 · Örebro | WordPressMicrosoft 365DMARC reject | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Charkett Aktiebolag556722-9017 · Karlskrona | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Helmut Walch Charkuteri AB556558-6384 · Västra Frölunda | WordPressMailerLiteGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Norrbottensgården Slakteri AB556599-9827 · Luleå | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Lillegårdens Kött och Chark AB559009-7803 · Varberg | WordPressreCAPTCHAOne.com | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Tvärskogs Vilt AB556942-2925 · Ljungbyholm | WordPressGoogle Workspace | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Smaka på Kina AB559293-0399 · Lund | Wix | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Årsta Kött Aktiebolag556206-5960 · Jordbro | WordPressOne.com | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Bergslagsdelikatesser i Lindesberg Aktiebolag556183-3863 · Lindesberg | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+3 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Jämtlandsgården Livsmedel AB556652-6553 · Hammerdal | One.com | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Gröna gårdar AB559029-6751 · Uddevalla | ShopifyShopify PaymentsKlaviyo+10 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| JK Meat Trading Aktiebolag556483-6178 · Vallentuna | Microsoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Skånska Vilt AB556765-0584 · Vinslöv | WordPressDun & Bradstreet Rating LogoMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 61 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 10.11 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 1011, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 10.11 har en webbplats?
61 svenska bolag med SNI-kod 10.11 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 10.11?
WordPress: 34 av 61 bolag i branschen (56 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (34 %) och Google Analytics (23 %).




















