Bransch
SNI-kod 22.2: Plastvarutillverkning
I SNI 22.2 (plastvarutillverkning) har 408 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (58 %), WordPress (55 %) och Google Analytics (44 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (5 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 22.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 22.2
SNI-kod 22.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36558 %
- WordPress55 %
- Google Analytics44 %
- reCAPTCHA27 %
- DMARC none27 %
- Google Tag Manager27 %
- Karriärsida19 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Google Ads15 %
- Cookiebot12 %
- Meta Pixel9 %
- Loopia9 %
- One.com9 %
- Klarna8 %
- DMARC reject7 %
- CookieYes6 %
- Swish6 %
- WooCommerce5 %
- Google Workspace5 %
- Shopify5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–946 %
- 10–4928 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr3 %
- Under 1 mnkr12 %
- 1–10 mnkr32 %
- 10–100 mnkr40 %
- Minst 100 mnkr13 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 58 % | 33 % | 1,8× |
| WordPress | 55 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 44 % | 31 % | 1,4× |
| reCAPTCHA | 27 % | 16 % | 1,7× |
| DMARC none | 27 % | 25 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 27 % | 18 % | 1,5× |
| Karriärsida | 19 % | 14 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Google Ads | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Cookiebot | 12 % | 6 % | 2× |
| Meta Pixel | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,7× |
| One.com | 9 % | 18 % | 0,5× |
| Klarna | 8 % | 6 % | 1,3× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 1× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| Swish | 6 % | 4 % | 1,4× |
| WooCommerce | 5 % | 4 % | 1,3× |
| Google Workspace | 5 % | 11 % | 0,5× |
| Shopify | 5 % | 3 % | 1,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 22.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 22.21 | Tillverkning av plasthalvfabrikat | 83 |
| 22.22 | Plastförpackningstillverkning | 39 |
| 22.23 | Tillverkning av dörrar och fönster av plast | 13 |
| 22.24 | Byggplastvarutillverkning | 33 |
| 22.25 | Bearbetning och slutbehandling av plastvaror | 39 |
| 22.26 | Annan plastvarutillverkning | 201 |
| 22.29 | Annan plastvarutillverkning | 0 |
Bolag med SNI-kod 22.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| PipeLife Sverige Aktiebolag556087-0429 · Ljung | Adobe Experience ManagerMeta PixelKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| AMB Industri Aktiebolag556456-1768 · Broakulla | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Euroform556289-1308 · Tranås | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Arla Plast AB556131-2611 · Borensberg | WordPressKarriärsidaComplianz+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Cenova AB556068-6106 · Mjölby | cenova.se | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Gislaved Folie AB556491-9511 · Gislaved | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| HBG Tekno Press Aktiebolag556359-6419 · Ljungby | WordPressBrevoKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Signmax AB556756-8760 · Partille | AdyenMailchimpZendesk+21 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Uw-Elast Aktiebolag556121-1102 · Mariestad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Falu Plast556292-7581 · Falun | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Alfapac Aktiebolag556200-9570 · Åsbro | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Essge-Plast Aktiebolag556267-4530 · Östersund | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GEJI Industri AB556135-6048 · Skillingaryd | WebflowKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Holmgrens Plast AB556463-9283 · Gnosjö | SquarespaceKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kullaplast Aktiebolag556189-9948 · Höganäs | SquarespaceKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Mouldex Plast AB556100-1701 · Kristianstad | WordPressGoogle AnalyticsComplianz+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| NMC Cellfoam AB556304-9609 · Kinnahult | WordPressBrevoLinkedIn Insight Tag+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordic Polytech Group AB556219-0818 · Trelleborg | npgroup.se | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Nordiska Plast AB556122-5607 · Gislaved | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| OPW Sweden AB556464-6437 · Kungsör | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| PEKÅ Plast AB556521-3666 · Perstorp | pekåplast.se | Karriärsida | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Partex Marking Systems Aktiebolag556074-3261 · Gullspång | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Paxxo Aktiebolag556154-8404 · Malmö | WordPressAPSISGoogle Ads+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Plast Aktiebolaget Orion556154-1300 · Anderstorp | KarriärsidaGoogle Analyticscookiemanager.dk+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Plastinject Aktiebolag556174-5364 · Anderstorp | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 408 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 22.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 222, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 22.2 har en webbplats?
408 svenska bolag med SNI-kod 22.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 22.2?
Microsoft 365: 238 av 408 bolag i branschen (58 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (55 %) och Google Analytics (44 %).

















