Bransch
SNI-kod 22.21: Tillverkning av plasthalvfabrikat
I SNI 22.21 (tillverkning av plasthalvfabrikat) har 83 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (60 %), WordPress (51 %) och Google Analytics (45 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 22.21 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 22.21
SNI-kod 22.21 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36560 %
- WordPress51 %
- Google Analytics45 %
- Google Tag Manager30 %
- DMARC none29 %
- reCAPTCHA27 %
- Karriärsida20 %
- Universal Analytics (nedlagd)17 %
- One.com11 %
- Cookiebot10 %
- Google Ads10 %
- Meta Pixel10 %
- CookieYes8 %
- DMARC reject7 %
- Loopia7 %
- Klarna6 %
- Microsoft Clarity6 %
- Complianz5 %
- DMARC quarantine5 %
- LinkedIn Insight Tag5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 08 %
- 1–949 %
- 10–4928 %
- 50–19913 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr25 %
- 10–100 mnkr43 %
- Minst 100 mnkr18 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Microsoft 365 är 1,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 60 % | 33 % | 1,8× |
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 45 % | 31 % | 1,4× |
| Google Tag Manager | 30 % | 18 % | 1,6× |
| DMARC none | 29 % | 25 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 27 % | 16 % | 1,7× |
| Karriärsida | 20 % | 14 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 17 % | 11 % | 1,5× |
| One.com | 11 % | 18 % | 0,6× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,6× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Meta Pixel | 10 % | 11 % | 0,9× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,9× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 0,9× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| Klarna | 6 % | 6 % | 1× |
| Microsoft Clarity | 6 % | 2 % | 2,5× |
| Complianz | 5 % | 3 % | 1,7× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| LinkedIn Insight Tag | 5 % | 3 % | 1,8× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 22.21
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 22.210 | Tillverkning av plasthalvfabrikat | 83 |
Bolag med SNI-kod 22.21
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| PipeLife Sverige Aktiebolag556087-0429 · Ljung | Adobe Experience ManagerMeta PixelKarriärsida+7 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Arla Plast AB556131-2611 · Borensberg | WordPressKarriärsidaComplianz+1 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Gislaved Folie AB556491-9511 · Gislaved | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Signmax AB556756-8760 · Partille | AdyenMailchimpZendesk+21 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Uw-Elast Aktiebolag556121-1102 · Mariestad | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Falu Plast556292-7581 · Falun | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kullaplast Aktiebolag556189-9948 · Höganäs | SquarespaceKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| NMC Cellfoam AB556304-9609 · Kinnahult | WordPressBrevoLinkedIn Insight Tag+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| OPW Sweden AB556464-6437 · Kungsör | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Riflex Film Aktiebolag556607-2178 · Ronneby | WebflowKarriärsidaAlbacross+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sipla Nordic Aktiebolag556466-0941 · Helsingborg | WordPressMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Vink Essåplast Group AB556484-9270 · Malmö | MagentoMailchimpGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Extena AB556458-4448 · Norsjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Finnfoam AB559017-3760 · Kristinehamn | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Pemtec AB556861-6543 · Borås | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Antiphon AB556686-3121 · Åmotsfors | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Euroflon AB556502-4162 · Motala | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Formenta AB556496-8039 · Värnamo | KlarnaTawk.toMeta Pixel+9 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Grundmäklarna AB556705-1387 · Trollhättan | WordPressCookieYesMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Inpipe Sweden Aktiebolag556397-6710 · Vilhelmina | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Plastex AB556629-5134 · Skellefteå | WordPressMailchimpGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Special-Plast Produktion Gillinge AB556575-5799 · Vallentuna | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Quickset Aktiebolag556246-6853 · Bredaryd | WordPressLeadfeederCookiebot+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| ATC Adhesive Tape Converting AB556242-6121 · Kungsängen | JoomlaGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Isodrän AB556656-2954 · Skogås | isodran.se | MailchimpMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 83 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 22.21 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2221, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 22.21 har en webbplats?
83 svenska bolag med SNI-kod 22.21 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 22.21?
Microsoft 365: 50 av 83 bolag i branschen (60 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (51 %) och Google Analytics (45 %).

















