insajts

Bransch

SNI-kod 24.1: Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar

I SNI 24.1 (framställning av järn och stål samt ferrolegeringar) har 13 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (77 %), WordPress (62 %) och Karriärsida (46 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 24.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

13
bolag med webbplats

Om SNI-kod 24.1

SNI-kod 24.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Teknik i branschen

Andel av bolagen i branschen som har tekniken.

Anställda

  • 00 %
  • 1–915 %
  • 10–4923 %
  • 50–19931 %
  • 200 eller fler31 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr0 %
  • Under 1 mnkr8 %
  • 1–10 mnkr0 %
  • 10–100 mnkr23 %
  • Minst 100 mnkr69 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Microsoft 365 är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
Microsoft 36577 %33 %2,3×
WordPress62 %47 %1,3×
Karriärsida46 %14 %3,3×
Google Analytics46 %31 %1,5×
Google Tag Manager46 %18 %2,5×
Universal Analytics (nedlagd)31 %11 %2,8×
DMARC none23 %25 %0,9×
DMARC quarantine23 %6 %4×
Google Ads23 %11 %2,2×
Cookiebot15 %6 %2,6×
DMARC reject15 %8 %2×
Meta Pixel15 %11 %1,4×
Oderland15 %3 %6×
reCAPTCHA15 %16 %1×
Adform8 %<1 %37,6×
Atlassian8 %1 %8,4×
Complianz8 %3 %2,7×
CookieYes8 %4 %1,8×
Duda8 %<1 %47,4×
Hotjar8 %2 %3,9×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Koder inom 24.1

SNI-kodBranschBolag med webbplats
24.10Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar13

Bolag med SNI-kod 24.1

Bolag
Ssab Emea AB556313-7933 · Oxelösundjbkox.seWordPressCookieYesOderland5 000–9 999 anställda·Minst 10 000 mnkr
Uddeholms AB556046-2755 · Hagforsuddeholm.comWordPressSalesforceGoogle Ads+8 till500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr
Fagersta Stainless Aktiebolag556051-6881 · Fagerstafagersta.marcegaglia.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
Vargön Alloys Aktiebolag556017-2925 · Vargönvargonalloys.seWordPressKarriärsidaCookiebot+3 till200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
Plannja Aktiebolag556121-1417 · Järnforsenplannja.seAdformKarriärsidaGoogle Analytics+9 till100–199 anställda·500–1 000 mnkr
Björneborg Steel AB556800-4500 · Björneborgbjorneborgsteel.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Forgex Sweden AB559119-9475 · Arvikaforgex.seUmbracoMicrosoft 365100–199 anställda·100–500 mnkr
Skyllberg Industri Aktiebolag556569-8478 · Skyllbergskyllbergindustri.seDudaKarriärsidaTermly+1 till50–99 anställda·100–500 mnkr
B.J Svets & Anläggning AB556196-0609 · Strängnäsbjgruppen.comWordPressComplianzMicrosoft 36520–49 anställda·100–500 mnkr
Damasteel AB556514-2170 · Söderforsdamasteel.seWordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Montageservice i Båstad Aktiebolag556407-6486 · Båstadmontageservice.seSquarespaceMicrosoft 365DMARC reject10–19 anställda·20–50 mnkr
Bistål i Västervik AB556612-6081 · Gnosjöbistal.seMicrosoft 3655–9 anställda·10–20 mnkr
STEFiNA SMiDE AB559061-9135 · Västervikgreenroster.seWooCommerceWordPressPayson+7 till1–4 anställda·0,5–1 mnkr

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 24.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 241, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Hur många bolag med SNI-kod 24.1 har en webbplats?

13 svenska bolag med SNI-kod 24.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 24.1?

Microsoft 365: 10 av 13 bolag i branschen (77 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (62 %) och Karriärsida (46 %).