Bransch
SNI-kod 24.3: Annan primärbearbetning av stål
I SNI 24.3 (annan primärbearbetning av stål) har 36 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (75 %), WordPress (56 %) och Google Analytics (47 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 24.3 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 24.3
SNI-kod 24.3 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36575 %
- WordPress56 %
- Google Analytics47 %
- Google Tag Manager31 %
- reCAPTCHA31 %
- Karriärsida25 %
- DMARC none25 %
- CookieYes17 %
- Meta Pixel17 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- Cookiebot11 %
- DMARC reject11 %
- Complianz8 %
- Brevo6 %
- DMARC quarantine6 %
- Google Ads6 %
- Google Workspace6 %
- Hotjar6 %
- LinkedIn Insight Tag6 %
- Microsoft Advertising UET6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–925 %
- 10–4958 %
- 50–1996 %
- 200 eller fler0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr17 %
- 10–100 mnkr47 %
- Minst 100 mnkr28 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Microsoft 365 är 2,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 75 % | 33 % | 2,3× |
| WordPress | 56 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 47 % | 31 % | 1,5× |
| Google Tag Manager | 31 % | 18 % | 1,7× |
| reCAPTCHA | 31 % | 16 % | 1,9× |
| Karriärsida | 25 % | 14 % | 1,8× |
| DMARC none | 25 % | 25 % | 1× |
| CookieYes | 17 % | 4 % | 3,8× |
| Meta Pixel | 17 % | 11 % | 1,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,2× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,8× |
| DMARC reject | 11 % | 8 % | 1,5× |
| Complianz | 8 % | 3 % | 2,9× |
| Brevo | 6 % | 2 % | 2,6× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1× |
| Google Ads | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,5× |
| Hotjar | 6 % | 2 % | 2,8× |
| LinkedIn Insight Tag | 6 % | 3 % | 2,1× |
| Microsoft Advertising UET | 6 % | 1 % | 3,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 24.3
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 24.31 | Tillverkning av kalldragen stålstång | 1 |
| 24.32 | Tillverkning av kallvalsade stålband | 4 |
| 24.33 | Tillverkning av andra kallformade produkter av stål | 27 |
| 24.34 | Tillverkning av kalldragen ståltråd | 4 |
Bolag med SNI-kod 24.3
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| ArcelorMittal Building Solutions Sverige AB556194-5733 · Karlstad | Google AnalyticsCookieYes | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Gunnars Tråd Aktiebolag556163-8858 · Hillerstorp | SanityKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| HNP Steel Service Center AB556189-5243 · Osby | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+2 till | 20–49 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Boxholms Profil Aktiebolag556207-3576 · Boxholm | WebflowKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Byggprofiler i Tråvad AB556590-0213 · Tråvad | WordPressGoogle AnalyticsComplianz+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Europrofil AB556214-5713 · Nora | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Hörle Wire AB556097-5871 · Värnamo | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Jowema Aktiebolag556056-3396 · Anderstorp | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Llentab Steel AB559236-2395 · Kungshamn | WordPressGoogle AnalyticsAtlassian+4 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordfarbo AB556523-6972 · Nyland | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Finnebäcks Aktiebolag556051-4787 · Edane | finnebacks.se | WordPressGoogle AnalyticsreCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
| Pulverlack i Hedesunda AB556340-7724 · Hedesunda | WixMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Wettergrens Tak och Plåtslageri AB556613-8656 · Nyköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Halmstads Västplåt AB559016-0825 · Halmstad | vastplat.se | Hemsida24reCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| KBM Sweden AB556183-1529 · Göteborg | JetpackGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Pacwire Sweden AB559468-9647 · Söråker | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Vännäs Plåt Aktiebolag556201-7771 · Vännäs | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Flexplåt Aktiebolag556737-3948 · Tyresö | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Gunnar Nyström Plåtslageri Aktiebolag556195-0063 · Östersund | SquarespaceCookieYesMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Profilplåt i Sverige AB556818-4385 · Sundsvall | WebflowMeta PixelJobylon+7 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Rullprofil i Örebro AB556083-5786 · Brevens Bruk | BrevoMicrosoft 365 | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Gustafssons Plåtslageri Aktiebolag556395-7108 · Nässjö | MisssiteUniversal Analytics (nedlagd)Google Workspace | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Jonssons Plåt i Linköping AB556268-9454 · Linköping | DrupalOne.com | 10–19 anställda·10–20 mnkr | |
| Fläktgruppen i Växjö AB556451-0930 · Växjö | flaktgruppen.se | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 5–9 anställda·20–50 mnkr |
| Kalix Bygg & Plåt Invest Aktiebolag556488-0580 · Kalix | UmbracoWeplyreCAPTCHA+2 till | 5–9 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 36 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 24.3 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 243, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 24.3 har en webbplats?
36 svenska bolag med SNI-kod 24.3 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 24.3?
Microsoft 365: 27 av 36 bolag i branschen (75 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (56 %) och Google Analytics (47 %).














