insajts

Bransch

SNI-kod 24.33: Tillverkning av andra kallformade produkter av stål

I SNI 24.33 (tillverkning av andra kallformade produkter av stål) har 27 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (74 %), WordPress (56 %) och Google Analytics (37 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 24.33 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

27
bolag med webbplats

Om SNI-kod 24.33

SNI-kod 24.33 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Anställda

  • 011 %
  • 1–926 %
  • 10–4959 %
  • 50–1994 %
  • 200 eller fler0 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr0 %
  • Under 1 mnkr11 %
  • 1–10 mnkr15 %
  • 10–100 mnkr52 %
  • Minst 100 mnkr22 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Microsoft 365 är 2,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
Microsoft 36574 %33 %2,2×
WordPress56 %47 %1,2×
Google Analytics37 %31 %1,2×
DMARC none33 %25 %1,3×
reCAPTCHA26 %16 %1,6×
Google Tag Manager22 %18 %1,2×
Karriärsida19 %14 %1,3×
CookieYes19 %4 %4,3×
Meta Pixel15 %11 %1,3×
Universal Analytics (nedlagd)15 %11 %1,3×
Complianz11 %3 %3,9×
DMARC reject11 %8 %1,5×
Brevo7 %2 %3,5×
DMARC quarantine7 %6 %1,3×
Google Ads7 %11 %0,7×
Google Workspace7 %11 %0,7×
LinkedIn Insight Tag7 %3 %2,8×
One.com7 %18 %0,4×
Albacross4 %<1 %11×
Atlassian4 %1 %4×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Koder inom 24.33

SNI-kodBranschBolag med webbplats
24.330Tillverkning av andra kallformade produkter av stål27

Bolag med SNI-kod 24.33

Bolag
ArcelorMittal Building Solutions Sverige AB556194-5733 · Karlstadarmat.seGoogle AnalyticsCookieYes50–99 anställda·500–1 000 mnkr
HNP Steel Service Center AB556189-5243 · Osbyhnp.seWordPressGoogle AnalyticsCookieYes+2 till20–49 anställda·500–1 000 mnkr
Byggprofiler i Tråvad AB556590-0213 · Tråvadbyggprofiler.seWordPressGoogle AnalyticsComplianz+3 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Europrofil AB556214-5713 · Noraeuroprofil.seWordPressMailchimpKarriärsida+4 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Llentab Steel AB559236-2395 · Kungshamnllentabsteel.seWordPressGoogle AnalyticsAtlassian+4 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Nordfarbo AB556523-6972 · Nylandnordfarbo.seWordPressreCAPTCHAMicrosoft 36520–49 anställda·100–500 mnkr
Finnebäcks Aktiebolag556051-4787 · Edanefinnebacks.seWordPressGoogle AnalyticsreCAPTCHA+1 till20–49 anställda·50–100 mnkr
Pulverlack i Hedesunda AB556340-7724 · Hedesundapulverlackhedesunda.seWixMicrosoft 36520–49 anställda·50–100 mnkr
Wettergrens Tak och Plåtslageri AB556613-8656 · Nyköpingwettergrenstak.seWordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till20–49 anställda·50–100 mnkr
Halmstads Västplåt AB559016-0825 · Halmstadvastplat.seHemsida24reCAPTCHAMicrosoft 36520–49 anställda·20–50 mnkr
KBM Sweden AB556183-1529 · Göteborgkbmsweden.comJetpackGoogle AdsKarriärsida+5 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Vännäs Plåt Aktiebolag556201-7771 · Vännäsvannasplat.seWordPressMeta PixelKarriärsida+4 till10–19 anställda·50–100 mnkr
Flexplåt Aktiebolag556737-3948 · Tyresöflexplat.seWordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Gunnar Nyström Plåtslageri Aktiebolag556195-0063 · Östersundnystromsplat.seSquarespaceCookieYesMicrosoft 36510–19 anställda·20–50 mnkr
Rullprofil i Örebro AB556083-5786 · Brevens Brukrullprofil.seBrevoMicrosoft 36510–19 anställda·20–50 mnkr
Gustafssons Plåtslageri Aktiebolag556395-7108 · Nässjögplat.seMisssiteUniversal Analytics (nedlagd)Google Workspace10–19 anställda·10–20 mnkr
Jonssons Plåt i Linköping AB556268-9454 · Linköpingjonssonsplat.seDrupalOne.com10–19 anställda·10–20 mnkr
Fläktgruppen i Växjö AB556451-0930 · Växjöflaktgruppen.seUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 3655–9 anställda·20–50 mnkr
Kalix Bygg & Plåt Invest Aktiebolag556488-0580 · Kalixkbp.seUmbracoWeplyreCAPTCHA+2 till5–9 anställda·20–50 mnkr
Specialreparationer Svensson & Co Aktiebolag556132-3618 · Skurupskurupsbrasvarmebutik.seWordPressTrustindexMicrosoft 3655–9 anställda·10–20 mnkr
A-Plåt i Förslöv AB556549-7392 · Förslöva-plat.seShopify Cookie BannerMicrosoft 3655–9 anställda·5–10 mnkr
Pm Broby AB556341-9380 · Brobypm-broby.seWordPresscookiemanager.dkMicrosoft 3655–9 anställda·1–5 mnkr
JF & WR Industri AB556438-9111 · Hälleforsnäsjfwr.seWordPressUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till1–4 anställda·5–10 mnkr
hofv2 metall AB556874-7009 · Furulundhofv2.seOne.com Website BuilderOne.com1–4 anställda·Under 0,5 mnkr
PL Plåtlister AB559050-7504 · Västeråsplatlister.seWordPressMeta PixelCookie-Script+2 till0 anställda·1–5 mnkr

Visar 25 av 27 bolag, största först.

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 24.33 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2433, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Hur många bolag med SNI-kod 24.33 har en webbplats?

27 svenska bolag med SNI-kod 24.33 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 24.33?

Microsoft 365: 20 av 27 bolag i branschen (74 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (56 %) och Google Analytics (37 %).