Bransch
SNI-kod 28.1: Tillverkning av maskiner för allmänt ändamål
I SNI 28.1 (tillverkning av maskiner för allmänt ändamål) har 94 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (67 %), WordPress (63 %) och Google Analytics (48 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.1
SNI-kod 28.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36567 %
- WordPress63 %
- Google Analytics48 %
- Karriärsida47 %
- Google Tag Manager35 %
- reCAPTCHA27 %
- Universal Analytics (nedlagd)23 %
- DMARC none21 %
- Google Ads21 %
- DMARC reject19 %
- Cookiebot15 %
- LinkedIn Insight Tag15 %
- Meta Pixel14 %
- CookieYes12 %
- DMARC quarantine11 %
- Cookie Information6 %
- One.com6 %
- Hotjar5 %
- Complianz4 %
- Loopia4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–926 %
- 10–4929 %
- 50–19926 %
- 200 eller fler7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr6 %
- 1–10 mnkr20 %
- 10–100 mnkr33 %
- Minst 100 mnkr36 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 5,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 67 % | 33 % | 2× |
| WordPress | 63 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 48 % | 31 % | 1,5× |
| Karriärsida | 47 % | 14 % | 3,4× |
| Google Tag Manager | 35 % | 18 % | 1,9× |
| reCAPTCHA | 27 % | 16 % | 1,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 23 % | 11 % | 2,1× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| Google Ads | 21 % | 11 % | 2× |
| DMARC reject | 19 % | 8 % | 2,5× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,5× |
| LinkedIn Insight Tag | 15 % | 3 % | 5,6× |
| Meta Pixel | 14 % | 11 % | 1,2× |
| CookieYes | 12 % | 4 % | 2,7× |
| DMARC quarantine | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Cookie Information | 6 % | 1 % | 10,4× |
| One.com | 6 % | 18 % | 0,4× |
| Hotjar | 5 % | 2 % | 2,7× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,5× |
| Loopia | 4 % | 12 % | 0,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 28.11 | Tillverkning av motorer och turbiner utom för luftfartyg och fordon | 13 |
| 28.12 | Tillverkning av fluidteknisk utrustning | 28 |
| 28.13 | Tillverkning av andra pumpar och kompressorer | 19 |
| 28.14 | Tillverkning av andra kranar och ventiler | 15 |
| 28.15 | Tillverkning av lager, kugghjul och andra delar för kraftöverföring | 19 |
Bolag med SNI-kod 28.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Siemens Energy AB556606-6048 · Finspång | Adobe Experience ManagerSalesforceKarriärsida+10 till | 3 000–3 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| SKF Sverige Aktiebolag556240-8301 · Göteborg | WordPressDMARC reject | 1 000–1 499 anställda·5 000–10 000 mnkr | |
| Cejn Aktiebolag556062-4123 · Skövde | Optimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Google Ads+14 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| FM Mattsson AB (publ)556051-0207 · Mora | WordPressHubSpotCarma+15 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Gustavsberg AB556441-9918 · Gustavsberg | TYPO3KundoAdform+6 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| IMI Hydronic Engineering AB556033-6256 · Ljung | – | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Swepart Transmission AB556092-8508 · Älmhult | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Esbe Aktiebolag556269-6319 · Reftele | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+7 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Sulzer Pumps Sweden AB556526-7910 · Vadstena | HubSpotGoogle AdsKarriärsida+10 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Albin Components AB556312-5656 · Kristinehamn | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Axipto AB556283-4514 · Nybro | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Bevent Rasch AB556286-8496 · Borås | MailchimpGoogle AdsGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Indexator Rotator Systems AB556857-7927 · Vindeln | Optimizely (Episerver)HR ManagerGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| MANN+HUMMEL Vokes Air AB556321-5572 · Svenljunga | Adobe Experience ManagerKarriärsidaAdobe Experience Platform Tags+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mann Teknik AB556481-9844 · Mariestad | WordPressLinkedIn Insight TagUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordhydraulic AB556068-8557 · Kramfors | TYPO3KarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Purmo Group Sweden AB556054-9668 · Markaryd | UmbracoMicrosoft Dynamics 365Brevo+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sunfab Hydraulics Aktiebolag556056-9765 · Hudiksvall | UmbracoKarriärsidaCookie Information+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| DISAB Vacuum Technology AB556421-2941 · Eslöv | WordPressGoogle AdsKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Debe Flow Group AB556095-1450 · Hägersten | Google AdsGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ekovent Aktiebolag556173-4640 · Vellinge | UmbracoJobylonGoogle Analytics+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kockums Maskin Aktiebolag556380-6396 · Kallinge | HubSpot CMSHubSpotLinkedIn Insight Tag+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Melin & Carlsson Hydraulic Aktiebolag556404-8873 · Tranås | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Olsbergs Hydraulics Aktiebolag556191-4101 · Eksjö | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| PMC Cylinders Aktiebolag556041-2735 · Vaggeryd | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 94 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 281, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.1 har en webbplats?
94 svenska bolag med SNI-kod 28.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.1?
Microsoft 365: 63 av 94 bolag i branschen (67 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (63 %) och Google Analytics (48 %).


















