Bransch
SNI-kod 28.14: Tillverkning av andra kranar och ventiler
I SNI 28.14 (tillverkning av andra kranar och ventiler) har 15 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (87 %), WordPress (67 %) och Karriärsida (47 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.14 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.14
SNI-kod 28.14 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36587 %
- WordPress67 %
- Karriärsida47 %
- Google Analytics47 %
- DMARC none40 %
- Google Tag Manager40 %
- LinkedIn Insight Tag33 %
- Meta Pixel33 %
- Google Ads27 %
- reCAPTCHA27 %
- Universal Analytics (nedlagd)27 %
- Cookie Information20 %
- Cookiebot20 %
- Adform13 %
- CookieYes13 %
- DMARC quarantine13 %
- DMARC reject13 %
- Hotjar13 %
- Kundo13 %
- Pinterest Tag13 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 00 %
- 1–913 %
- 10–4940 %
- 50–19927 %
- 200 eller fler20 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr0 %
- 1–10 mnkr7 %
- 10–100 mnkr33 %
- Minst 100 mnkr60 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Microsoft 365 är 2,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 87 % | 33 % | 2,6× |
| WordPress | 67 % | 47 % | 1,4× |
| Karriärsida | 47 % | 14 % | 3,4× |
| Google Analytics | 47 % | 31 % | 1,5× |
| DMARC none | 40 % | 25 % | 1,6× |
| Google Tag Manager | 40 % | 18 % | 2,2× |
| LinkedIn Insight Tag | 33 % | 3 % | 12,5× |
| Meta Pixel | 33 % | 11 % | 3× |
| Google Ads | 27 % | 11 % | 2,5× |
| reCAPTCHA | 27 % | 16 % | 1,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 27 % | 11 % | 2,4× |
| Cookie Information | 20 % | 1 % | 32,6× |
| Cookiebot | 20 % | 6 % | 3,3× |
| Adform | 13 % | <1 % | 65,2× |
| CookieYes | 13 % | 4 % | 3,1× |
| DMARC quarantine | 13 % | 6 % | 2,3× |
| DMARC reject | 13 % | 8 % | 1,7× |
| Hotjar | 13 % | 2 % | 6,7× |
| Kundo | 13 % | <1 % | 170,3× |
| Pinterest Tag | 13 % | 1 % | 15,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.14
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 28.140 | Tillverkning av andra kranar och ventiler | 15 |
Bolag med SNI-kod 28.14
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| FM Mattsson AB (publ)556051-0207 · Mora | WordPressHubSpotCarma+15 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Gustavsberg AB556441-9918 · Gustavsberg | TYPO3KundoAdform+6 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| IMI Hydronic Engineering AB556033-6256 · Ljung | – | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Esbe Aktiebolag556269-6319 · Reftele | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+7 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Mann Teknik AB556481-9844 · Mariestad | WordPressLinkedIn Insight TagUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Purmo Group Sweden AB556054-9668 · Markaryd | UmbracoMicrosoft Dynamics 365Brevo+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stafsjö Valves AB556093-2112 · Stavsjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| BVT Sweden AB559165-6813 · Karlstad | WordPressSalesforceUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Montex Aktiebolag556464-0224 · Karlskrona | WordPressMailjetGoogle Ads+9 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Mec-con Aktiebolag556204-7315 · Osby | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Si Tech AB556793-0358 · Brastad | sitech.se | Universal Analytics (nedlagd)Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Aktiebolaget Durgo556019-5314 · Solna | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| Gasiq AB556650-3461 · Stenkullen | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr | |
| GIA Premix Aktiebolag556833-5300 · Ludvika | WordPressMicrosoft 365 | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Rubens Verkstad Aktiebolag556486-7710 · Broby | rubensverkstad.se | WordPressMicrosoft 365 | 5–9 anställda·5–10 mnkr |
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.14 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2814, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.14 har en webbplats?
15 svenska bolag med SNI-kod 28.14 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.14?
Microsoft 365: 13 av 15 bolag i branschen (87 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (67 %) och Karriärsida (47 %).













