insajts

Bransch

SNI-kod 28.140: Tillverkning av andra kranar och ventiler

I SNI 28.140 (tillverkning av andra kranar och ventiler) har 15 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (87 %), WordPress (67 %) och Karriärsida (47 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 28.140 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

15
bolag med webbplats

Om SNI-kod 28.140

SNI-kod 28.140 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Anställda

  • 00 %
  • 1–913 %
  • 10–4940 %
  • 50–19927 %
  • 200 eller fler20 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr0 %
  • Under 1 mnkr0 %
  • 1–10 mnkr7 %
  • 10–100 mnkr33 %
  • Minst 100 mnkr60 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Vad SNI-kod 28.140 omfattar

Omfattar

  • tillverkning av industriella kranar och ventiler inklusive reglerventiler och intagskranar
  • tillverkning av sanitetstekniska kranar och ventiler
  • tillverkning av kranar och ventiler till uppvärmningssystem

Omfattar inte

  • tillverkning av ventiler av ohärdat, vulkaniserat gummi, av glas eller av keramiska material, jfr 22.190, 23.190, 23.440
  • tillverkning av insugnings- och utsugningsventiler i förbränningsmotorer, jfr 28.110
  • tillverkning av hydrauliska ventiler och tryckluftsventiler samt luftprepareringsutrustning för användning i tryckluftssystem, jfr 28.120

SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Microsoft 365 är 2,6 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
Microsoft 36587 %33 %2,6×
WordPress67 %47 %1,4×
Karriärsida47 %14 %3,4×
Google Analytics47 %31 %1,5×
DMARC none40 %25 %1,6×
Google Tag Manager40 %18 %2,2×
LinkedIn Insight Tag33 %3 %12,5×
Meta Pixel33 %11 %3×
Google Ads27 %11 %2,5×
reCAPTCHA27 %16 %1,7×
Universal Analytics (nedlagd)27 %11 %2,4×
Cookie Information20 %1 %32,6×
Cookiebot20 %6 %3,3×
Adform13 %<1 %65,2×
CookieYes13 %4 %3,1×
DMARC quarantine13 %6 %2,3×
DMARC reject13 %8 %1,7×
Hotjar13 %2 %6,7×
Kundo13 %<1 %170,3×
Pinterest Tag13 %1 %15,3×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Bolag med SNI-kod 28.140

Bolag
FM Mattsson AB (publ)556051-0207 · Morafmmattsson.comfmmattssongroup.com+3 tillWordPressHubSpotCarma+15 till200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
Gustavsberg AB556441-9918 · Gustavsberggustavsberg.comvatette.seTYPO3KundoAdform+6 till200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
IMI Hydronic Engineering AB556033-6256 · Ljungclimatecontrol.imiplc.com–200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr
Esbe Aktiebolag556269-6319 · Refteleesbe.euGoogle AdsKarriärsidaGoogle Analytics+7 till100–199 anställda·500–1 000 mnkr
Mann Teknik AB556481-9844 · Mariestadmanntek.seWordPressLinkedIn Insight TagUniversal Analytics (nedlagd)+4 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Purmo Group Sweden AB556054-9668 · Markarydpurmo.comUmbracoMicrosoft Dynamics 365Brevo+9 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Stafsjö Valves AB556093-2112 · Stavsjöstafsjo.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till50–99 anställda·100–500 mnkr
BVT Sweden AB559165-6813 · Karlstadbvtsweden.comWordPressSalesforceUniversal Analytics (nedlagd)+2 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Montex Aktiebolag556464-0224 · Karlskronamontex.seWordPressMailjetGoogle Ads+9 till20–49 anställda·100–500 mnkr
Mec-con Aktiebolag556204-7315 · Osbymec-con.seWordPressKarriärsidaCookieYes+1 till20–49 anställda·20–50 mnkr
Si Tech AB556793-0358 · Brastadsitech.seUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 36520–49 anställda·20–50 mnkr
Aktiebolaget Durgo556019-5314 · Solnadurgo.seWordPressUniversal Analytics (nedlagd)Microsoft 365+1 till10–19 anställda·20–50 mnkr
Gasiq AB556650-3461 · Stenkullengasiq.comWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till10–19 anställda·20–50 mnkr
GIA Premix Aktiebolag556833-5300 · Ludvikagiapremix.seWordPressMicrosoft 3655–9 anställda·10–20 mnkr
Rubens Verkstad Aktiebolag556486-7710 · Brobyrubensverkstad.seWordPressMicrosoft 3655–9 anställda·5–10 mnkr

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 28.140 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 28140, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Vad omfattar SNI-kod 28.140?

SNI-kod 28.140 heter Tillverkning av andra kranar och ventiler. Enligt SCB omfattar den bland annat: tillverkning av industriella kranar och ventiler inklusive reglerventiler och intagskranar; tillverkning av sanitetstekniska kranar och ventiler; tillverkning av kranar och ventiler till uppvärmningssystem.

Hur många bolag med SNI-kod 28.140 har en webbplats?

15 svenska bolag med SNI-kod 28.140 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.140?

Microsoft 365: 13 av 15 bolag i branschen (87 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (67 %) och Karriärsida (47 %).