Bransch
SNI-kod 28.220: Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar
I SNI 28.220 (tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar) har 104 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (73 %), WordPress (66 %) och Google Analytics (58 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.220 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.220
SNI-kod 28.220 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36573 %
- WordPress66 %
- Google Analytics58 %
- Google Tag Manager44 %
- Karriärsida39 %
- DMARC none27 %
- reCAPTCHA26 %
- Universal Analytics (nedlagd)24 %
- Google Ads20 %
- Cookiebot15 %
- DMARC reject15 %
- LinkedIn Insight Tag15 %
- Meta Pixel14 %
- DMARC quarantine13 %
- HubSpot7 %
- Mailchimp7 %
- Microsoft Clarity7 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)6 %
- CookieYes6 %
- Loopia6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–923 %
- 10–4941 %
- 50–19919 %
- 200 eller fler4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr5 %
- 1–10 mnkr15 %
- 10–100 mnkr45 %
- Minst 100 mnkr31 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 28.220 omfattar
Omfattar
- tillverkning av handmanövrerade, mekaniska eller elektriska maskiner för lyftning, annan godshantering, lastning eller lossning:
- taljor och lyftblock, vinschar, gångspel och domkrafter
- lyftkranar, mobila portallyftare och grensletruckar o.d.
- truckar av det slag som används i fabriker, med eller utan utrustning för lyftning eller annan godshantering, självgående eller ej (inklusive handkärror och skottkärror)
- manipulatorer och industrirobotar som är specialkonstruerade för lyftning, annan godshantering, lastning eller lossning
- tillverkning av transportörer, linbanor o.d.
- tillverkning av hissar, rulltrappor och rulltrottoarer
- tillverkning av specialdelar för lyft- och godshanteringsutrustning
Omfattar inte
- tillverkning av industrirobotar med brett användningsområde, jfr 28.990
- tillverkning av kontinuerligt arbetande elevatorer och transportörer för användning under jord, jfr 28.920
- tillverkning av grävmaskiner och lastare, jfr 28.920
- tillverkning av pontonkranar, järnvägskranar och kranbilar, jfr 30.110, 30.200
- installation av hissar och rulltrappor, jfr 43.290
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 5,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 73 % | 33 % | 2,2× |
| WordPress | 66 % | 47 % | 1,4× |
| Google Analytics | 58 % | 31 % | 1,9× |
| Google Tag Manager | 44 % | 18 % | 2,4× |
| Karriärsida | 39 % | 14 % | 2,8× |
| DMARC none | 27 % | 25 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 26 % | 16 % | 1,6× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 24 % | 11 % | 2,2× |
| Google Ads | 20 % | 11 % | 1,9× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,6× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| LinkedIn Insight Tag | 15 % | 3 % | 5,8× |
| Meta Pixel | 14 % | 11 % | 1,3× |
| DMARC quarantine | 13 % | 6 % | 2,3× |
| HubSpot | 7 % | 2 % | 4× |
| Mailchimp | 7 % | 4 % | 1,9× |
| Microsoft Clarity | 7 % | 2 % | 2,8× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 6 % | 1 % | 4× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 28.220
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Linde Material Handling AB556542-4297 · Örebro | ZendeskKarriärsidaMiro+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Konecranes Lifttrucks AB556142-4960 · Markaryd | DrupalHubSpotKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Elme Spreader AB556185-6682 · Älmhult | MailchimpGoogle AdsKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Hydroware AB556043-8524 · Alvesta | WordPressHubSpotMeta Pixel+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aritco Lift AB556316-6114 · Järfälla | WordPressGoogle AdsKarriärsida+12 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Svetruck Aktiebolag556195-0873 · Ljungby | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| ALT Hiss AB556489-1835 · Alvesta | MailchimpTawk.toGoogle Ads+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Edmolift Aktiebolag556241-1222 · Härnösand | WeplyLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Kalmar Motor Aktiebolag556127-3086 · Kalmar | JetpackKarriärsidaDMARC reject+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SIGI Europe AB556635-3107 · Ängelholm | JoomlaKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SMP Parts Aktiebolag556242-5610 · Ilsbo | WordPressZendeskKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Skandia Elevator AB559543-0512 · Vara | WebflowMailchimpKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Agve AB556268-1261 · Askim | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Carryline Aktiebolag556088-9221 · Kungälv | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Cranab AB556081-5556 · Vindeln | WordPressKarriärsidaGoogle Tag Manager+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hultdin System Aktiebolag556213-4592 · Malå | WordPressMailchimpKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| InterSystem AB556594-1662 · Ängelholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Motala Hissar Aktiebolag556212-3066 · Motala | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Pronomic Aktiebolag556363-4350 · Sollentuna | UmbracoHubSpotMailjet+13 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| SafeLine Sweden AB556513-0712 · Tyresö | MailchimpLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Stellana Aktiebolag556084-8870 · Laxå | WordPressGoogle AdsKarriärsida+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tawi Aktiebolag556236-7234 · Kungsbacka | Optimizely (Episerver)SalesforceGoogle Ads+10 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Weland Solutions AB556566-0114 · Gislaved | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+9 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Front Equipment AB556626-8107 · Götene | WooCommerceWordPressMatomo+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| ALMAB Storvik AB556755-3200 · Storvik | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 104 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.220 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 28220, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 28.220?
SNI-kod 28.220 heter Tillverkning av lyft- och godshanteringsanordningar. Enligt SCB omfattar den bland annat: tillverkning av handmanövrerade, mekaniska eller elektriska maskiner för lyftning, annan godshantering, lastning eller lossning: taljor och lyftblock, vinschar, gångspel och domkrafter, lyftkranar, mobila portallyftare och grensletruckar o.d., truckar av det slag som används i fabriker, med eller utan utrustning för lyftning eller annan godshantering, självgående eller ej (inklusive handkärror och skottkärror), manipulatorer och industrirobotar som är specialkonstruerade för lyftning, annan godshantering, lastning eller lossning; tillverkning av transportörer, linbanor o.d.; tillverkning av hissar, rulltrappor och rulltrottoarer.
Hur många bolag med SNI-kod 28.220 har en webbplats?
104 svenska bolag med SNI-kod 28.220 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.220?
Microsoft 365: 76 av 104 bolag i branschen (73 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (66 %) och Google Analytics (58 %).

















