Bransch
SNI-kod 28.2: Tillverkning av andra maskiner för allmänt ändamål
I SNI 28.2 (tillverkning av andra maskiner för allmänt ändamål) har 353 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (67 %), WordPress (59 %) och Google Analytics (53 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.2
SNI-kod 28.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36567 %
- WordPress59 %
- Google Analytics53 %
- Google Tag Manager39 %
- Karriärsida30 %
- DMARC none28 %
- reCAPTCHA22 %
- Universal Analytics (nedlagd)21 %
- Google Ads17 %
- Cookiebot16 %
- DMARC reject12 %
- Meta Pixel12 %
- LinkedIn Insight Tag12 %
- DMARC quarantine10 %
- CookieYes8 %
- Mailchimp7 %
- Microsoft Clarity6 %
- One.com6 %
- Loopia6 %
- HubSpot5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–934 %
- 10–4934 %
- 50–19913 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr24 %
- 10–100 mnkr42 %
- Minst 100 mnkr21 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 4,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 67 % | 33 % | 2× |
| WordPress | 59 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 53 % | 31 % | 1,7× |
| Google Tag Manager | 39 % | 18 % | 2,1× |
| Karriärsida | 30 % | 14 % | 2,2× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 21 % | 11 % | 1,9× |
| Google Ads | 17 % | 11 % | 1,6× |
| Cookiebot | 16 % | 6 % | 2,7× |
| DMARC reject | 12 % | 8 % | 1,6× |
| Meta Pixel | 12 % | 11 % | 1,1× |
| LinkedIn Insight Tag | 12 % | 3 % | 4,4× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,7× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 2× |
| Mailchimp | 7 % | 4 % | 1,9× |
| Microsoft Clarity | 6 % | 2 % | 2,6× |
| One.com | 6 % | 18 % | 0,3× |
| Loopia | 6 % | 12 % | 0,5× |
| HubSpot | 5 % | 2 % | 3,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.2
Bolag med SNI-kod 28.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Bosch Thermoteknik AB556262-9062 · Tranås | Optimizely (Episerver)Google AdsGoogle Analytics+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Linde Material Handling AB556542-4297 · Örebro | ZendeskKarriärsidaMiro+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Presto AB556112-0584 · Katrineholm | Optimizely (Episerver)Google AdsAhrefs Web Analytics+9 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| FläktGroup Sweden AB556239-2463 · Jönköping | Optimizely (Episerver)HubSpotGoogle Ads+11 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| IV Produkt Aktiebolag556129-1559 · Växjö | HR ManagerGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Konecranes Lifttrucks AB556142-4960 · Markaryd | DrupalHubSpotKarriärsida+4 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Thermia Aktiebolag556269-6483 · Arvika | UmbracoBrevoGoogle Ads+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Elme Spreader AB556185-6682 · Älmhult | MailchimpGoogle AdsKarriärsida+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Hydroware AB556043-8524 · Alvesta | WordPressHubSpotMeta Pixel+5 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Norden Machinery Aktiebolag556060-6690 · Kalmar | DrupalMicrosoft Dynamics 365Google Ads+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aritco Lift AB556316-6114 · Järfälla | WordPressGoogle AdsKarriärsida+12 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| CTC AB556060-2269 · Ljungby | WordPressMicrosoft Dynamics 365Mailchimp+17 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Svetruck Aktiebolag556195-0873 · Ljungby | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| ALT Hiss AB556489-1835 · Alvesta | MailchimpTawk.toGoogle Ads+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Edmolift Aktiebolag556241-1222 · Härnösand | WeplyLinkedIn Insight TagKarriärsida+7 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Flexit Sverige AB556675-4817 · Töcksfors | Microsoft Dynamics 365Google AdsGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| H. Östberg AB556301-2201 · Avesta | WordPressMailchimpGoogle Ads+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Hultafors Aktiebolag556023-7793 · Bollebygd | WordPressOne.com | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Kalmar Motor Aktiebolag556127-3086 · Kalmar | JetpackKarriärsidaDMARC reject+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lindinvent AB556084-5843 · Lund | WordPressTawk.toGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Prodma AB559008-2748 · Mariestad | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Qvantum Energi Aktiebolag556476-1954 · Åstorp | WordPressHubSpotWeply+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SIGI Europe AB556635-3107 · Ängelholm | JoomlaKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| SMP Parts Aktiebolag556242-5610 · Ilsbo | WordPressZendeskKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sveba-Dahlén Aktiebolag556081-9350 · Fristad | DrupalZendeskGoogle Analytics+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 353 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 282, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.2 har en webbplats?
353 svenska bolag med SNI-kod 28.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.2?
Microsoft 365: 235 av 353 bolag i branschen (67 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (59 %) och Google Analytics (53 %).
















