Bransch
SNI-kod 28.29: Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
I SNI 28.29 (tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål) har 133 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (58 %), WordPress (56 %) och Google Analytics (48 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.29 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.29
SNI-kod 28.29 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36558 %
- WordPress56 %
- Google Analytics48 %
- Google Tag Manager33 %
- DMARC none31 %
- Karriärsida26 %
- reCAPTCHA21 %
- Universal Analytics (nedlagd)19 %
- Google Ads15 %
- Cookiebot14 %
- CookieYes11 %
- LinkedIn Insight Tag11 %
- DMARC reject10 %
- One.com10 %
- Mailchimp8 %
- Meta Pixel8 %
- Microsoft Clarity8 %
- DMARC quarantine7 %
- Google Workspace7 %
- Loopia7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 019 %
- 1–936 %
- 10–4934 %
- 50–19910 %
- 200 eller fler2 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr25 %
- 10–100 mnkr43 %
- Minst 100 mnkr15 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
LinkedIn Insight Tag är 4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 58 % | 33 % | 1,7× |
| WordPress | 56 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 48 % | 31 % | 1,6× |
| Google Tag Manager | 33 % | 18 % | 1,8× |
| DMARC none | 31 % | 25 % | 1,2× |
| Karriärsida | 26 % | 14 % | 1,8× |
| reCAPTCHA | 21 % | 16 % | 1,3× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 19 % | 11 % | 1,7× |
| Google Ads | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Cookiebot | 14 % | 6 % | 2,2× |
| CookieYes | 11 % | 4 % | 2,6× |
| LinkedIn Insight Tag | 11 % | 3 % | 4× |
| DMARC reject | 10 % | 8 % | 1,3× |
| One.com | 10 % | 18 % | 0,6× |
| Mailchimp | 8 % | 4 % | 2,3× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| Microsoft Clarity | 8 % | 2 % | 3,2× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.29
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 28.290 | Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål | 133 |
Bolag med SNI-kod 28.29
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Presto AB556112-0584 · Katrineholm | Optimizely (Episerver)Google AdsAhrefs Web Analytics+9 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Norden Machinery Aktiebolag556060-6690 · Kalmar | DrupalMicrosoft Dynamics 365Google Ads+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Hultafors Aktiebolag556023-7793 · Bollebygd | WordPressOne.com | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Scanjet Marine & Systems AB556291-2427 · Sjöbo | WordPressCookieYesreCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Flintab AB556208-3989 · Jönköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Huhnseal Aktiebolag556225-5090 · Landskrona | KarriärsidaGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hydria Water AB556470-9326 · Borås | WordPressMailchimpGoogle Ads+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Lackeby Products AB556562-7451 · Kalmar | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| NPB Automation AB556266-7948 · Jönköping | HubSpotGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordisk Clean Solutions AB556301-8919 · Malmö | UmbracoMicrosoft Dynamics 365Mailchimp+13 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Scanbox Thermoproducts Aktiebolag556446-8287 · Olofström | SalesforceMailchimpZendesk+7 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Spitze AB556659-0047 · Skottorp | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| UFAB Group AB556117-7667 · Uddevalla | WordPressMailchimpKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tepro Machine & Pac System AB556512-1786 · Torsby | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Triton Valsteknik AB556523-9810 · Grums | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Aquajet Systems Aktiebolag556314-6173 · Vetlanda | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Evolabel AB556712-6767 · Mölndal | evolabel.com | MailchimpKarriärsidaGoogle Workspace+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Fumex Aktiebolag556190-5729 · Skellefteå | WordPressMailchimpGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Instant Systems Sweden AB556930-7787 · Borås | WebflowZendeskKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Jowa Aktiebolag556438-8923 · Kållered | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| N P Innovation AB556660-5704 · Malmö | WixKarriärsidaLeadfeeder+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Skaltek Aktiebolag556923-3892 · Kungsängen | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Aplicator System Aktiebolag556186-3928 · Mölnlycke | WordPressMeta PixelUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Flodins Filter Aktiebolag556458-3697 · Lysekil | WordPressKarriärsidaComplianz+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| HJ Mek. i Eslöv AB556691-5491 · Eslöv | hjmek.se | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 133 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.29 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2829, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.29 har en webbplats?
133 svenska bolag med SNI-kod 28.29 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.29?
Microsoft 365: 77 av 133 bolag i branschen (58 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (56 %) och Google Analytics (48 %).

















