Bransch
SNI-kod 28.25: Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll
I SNI 28.25 (tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll) har 74 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (74 %), WordPress (62 %) och Google Analytics (55 %), och den vanligaste e-handelsplattformen är WooCommerce (5 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 28.25 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 28.25
SNI-kod 28.25 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36574 %
- WordPress62 %
- Google Analytics55 %
- Google Tag Manager41 %
- Karriärsida32 %
- DMARC none27 %
- Universal Analytics (nedlagd)22 %
- Cookiebot19 %
- reCAPTCHA19 %
- Google Ads18 %
- Meta Pixel18 %
- DMARC reject14 %
- LinkedIn Insight Tag9 %
- CookieYes8 %
- DMARC quarantine7 %
- Mailchimp7 %
- Microsoft Clarity7 %
- Google Workspace5 %
- Jetpack5 %
- WooCommerce5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 016 %
- 1–936 %
- 10–4930 %
- 50–19912 %
- 200 eller fler5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr3 %
- 1–10 mnkr28 %
- 10–100 mnkr42 %
- Minst 100 mnkr22 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Cookiebot är 3,1 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 74 % | 33 % | 2,2× |
| WordPress | 62 % | 47 % | 1,3× |
| Google Analytics | 55 % | 31 % | 1,8× |
| Google Tag Manager | 41 % | 18 % | 2,2× |
| Karriärsida | 32 % | 14 % | 2,3× |
| DMARC none | 27 % | 25 % | 1,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 22 % | 11 % | 1,9× |
| Cookiebot | 19 % | 6 % | 3,1× |
| reCAPTCHA | 19 % | 16 % | 1,2× |
| Google Ads | 18 % | 11 % | 1,7× |
| Meta Pixel | 18 % | 11 % | 1,6× |
| DMARC reject | 14 % | 8 % | 1,8× |
| LinkedIn Insight Tag | 9 % | 3 % | 3,6× |
| CookieYes | 8 % | 4 % | 1,9× |
| DMARC quarantine | 7 % | 6 % | 1,2× |
| Mailchimp | 7 % | 4 % | 1,9× |
| Microsoft Clarity | 7 % | 2 % | 2,8× |
| Google Workspace | 5 % | 11 % | 0,5× |
| Jetpack | 5 % | 3 % | 2,1× |
| WooCommerce | 5 % | 4 % | 1,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 28.25
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 28.250 | Tillverkning av luftkonditionering, utom för hushåll | 74 |
Bolag med SNI-kod 28.25
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Bosch Thermoteknik AB556262-9062 · Tranås | Optimizely (Episerver)Google AdsGoogle Analytics+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| FläktGroup Sweden AB556239-2463 · Jönköping | Optimizely (Episerver)HubSpotGoogle Ads+11 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| IV Produkt Aktiebolag556129-1559 · Växjö | HR ManagerGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Thermia Aktiebolag556269-6483 · Arvika | UmbracoBrevoGoogle Ads+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| CTC AB556060-2269 · Ljungby | WordPressMicrosoft Dynamics 365Mailchimp+17 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Flexit Sverige AB556675-4817 · Töcksfors | Microsoft Dynamics 365Google AdsGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| H. Östberg AB556301-2201 · Avesta | WordPressMailchimpGoogle Ads+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lindinvent AB556084-5843 · Lund | WordPressTawk.toGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Prodma AB559008-2748 · Mariestad | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Absolent AB556476-0642 · Lidköping | absolent.se | WordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Pahlén AB556301-2300 · Upplands Väsby | AskåsWordPressKlarna+12 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ömv AB556080-9625 · Örnsköldsvik | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Frigadon Aktiebolag556463-3963 · Halmstad | Google AnalyticsCookie-ScriptreCAPTCHA+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Comfortzone AB556619-3891 · Täby | WordPressGoogle AdsKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| SLS Kyla Värme Energi AB556560-6471 · Norrköping | WordPressComplianzMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Seibu Giken DST AB556255-1837 · Spånga | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| VTK Transportkyla AB556545-9350 · Växjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Enrad AB556747-1395 · Borås | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Prema AB556097-0765 · Kalmar | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| SC Luftfilter AB556646-5059 · Vara | WordPressDun & Bradstreet Rating LogoCookieYes+2 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| VoltAir System AB556670-7765 · Växjö | WordPressKarriärsidaCookie Notice+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Örnalp Unozon AB556567-9049 · Örnsköldsvik | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Kema Storköksförsäljning Aktiebolag556361-2356 · Jordbro | kema.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Scmref AB556546-2412 · Vislanda | scmref.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Ternik Aktiebolag556639-0018 · Burträsk | ternik.se | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 74 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 28.25 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 2825, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 28.25 har en webbplats?
74 svenska bolag med SNI-kod 28.25 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 28.25?
Microsoft 365: 55 av 74 bolag i branschen (74 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer WordPress (62 %) och Google Analytics (55 %).



















