Bransch
SNI-kod 38.110: Insamling av icke-farligt avfall
I SNI 38.110 (insamling av icke-farligt avfall) har 90 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (60 %), Karriärsida (52 %) och WordPress (44 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 38.110 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 38.110
SNI-kod 38.110 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36560 %
- Karriärsida52 %
- WordPress44 %
- Google Analytics40 %
- DMARC none30 %
- Google Tag Manager29 %
- reCAPTCHA22 %
- DMARC reject17 %
- Sitevision12 %
- Meta Pixel11 %
- Cookiebot10 %
- CookieYes10 %
- DMARC quarantine10 %
- Google Ads10 %
- Google Workspace10 %
- Mailchimp8 %
- Teamtailor8 %
- Universal Analytics (nedlagd)8 %
- One.com7 %
- Umbraco7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 014 %
- 1–921 %
- 10–4932 %
- 50–19922 %
- 200 eller fler10 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr14 %
- 10–100 mnkr38 %
- Minst 100 mnkr36 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 38.110 omfattar
Omfattar
- insamling av icke-farligt avfall i fast form (dvs. sopor) inom ett lokalt område t.ex. insamling av avfall från hushåll och företag med hjälp av soptunnor, hjulförsedda soptunnor, containrar o.d. vilket kan innehålla blandade återvinningsbara material
- insamling av återvinningsbara material
- insamling av avfall från papperskorgar på offentliga platser
Omfattar också
- insamling av bygg- och rivningsavfall
- insamling och bortskaffande av bråte såsom ris och grus.
- insamling av avfall från textilfabriker
- drift av omlastningsstationer för icke-farligt avfall
Omfattar inte
- insamling av farligt avfall, jfr 38.120
- drift av deponier för bortskaffande av icke-farligt avfall, jfr 38.210
- drift av anläggningar där blandade återvinningsbara material såsom papper, plast o.d. sorteras i skilda kategorier, jfr 38.320
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Sitevision är 29,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 60 % | 33 % | 1,8× |
| Karriärsida | 52 % | 14 % | 3,8× |
| WordPress | 44 % | 47 % | 0,9× |
| Google Analytics | 40 % | 31 % | 1,3× |
| DMARC none | 30 % | 25 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 29 % | 18 % | 1,6× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| DMARC reject | 17 % | 8 % | 2,2× |
| Sitevision | 12 % | <1 % | 29,4× |
| Meta Pixel | 11 % | 11 % | 1× |
| Cookiebot | 10 % | 6 % | 1,7× |
| CookieYes | 10 % | 4 % | 2,3× |
| DMARC quarantine | 10 % | 6 % | 1,7× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Google Workspace | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Mailchimp | 8 % | 4 % | 2,1× |
| Teamtailor | 8 % | 1 % | 6,4× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 8 % | 11 % | 0,7× |
| One.com | 7 % | 18 % | 0,4× |
| Umbraco | 7 % | 1 % | 8,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 38.110
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| PreZero Recycling AB556108-8393 · Ängelholm | Microsoft Dynamics 365KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 1 500–1 999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö Aktiebolag556935-7501 · Eskilstuna | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+3 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Ohlssons i Landskrona AB556559-3497 · Landskrona | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Borås Energi och Miljö AB556527-5590 · Borås | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+2 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Uppsala Vatten och Avfall AB556025-0051 · Uppsala | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Nordvästra Skånes Renhållnings Aktiebolag (NSR)556217-4580 · Helsingborg | MailchimpKarriärsidaMatomo+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Renall AB556442-4876 · Norrköping | KarriärsidaGoogle Tag ManagerMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| SRV återvinning AB556053-7515 · Huddinge | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Verdis AB556749-8026 · Älvsjö | WordPressMeta PixelJobylon+6 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Affärsverken Karlskrona Aktiebolag556049-4733 · Karlskrona | Optimizely (Episerver)Meta PixelKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| SYSAV Industri AB556474-8803 · Malmö | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Gästrike Återvinnare222000-1339 · Gävle | WordPressMailchimpKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| June Avfall och Miljö AB559089-1254 · Jönköping | SitevisionAPSISKarriärsida+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Kristianstads Renhållnings Aktiebolag556002-3136 · Kristianstad | WordPressMeta PixelKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Lidköping Miljö och Teknik AB559395-4299 · Lidköping | SitevisionKarriärsidaVarbi | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nordisk Återvinning Service AB556873-4338 · Göteborg | HubSpotKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nässjö Affärsverk Aktiebolag556038-7044 · Nässjö | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Piteå Renhållning och Vatten Aktiebolag556057-1274 · Öjebyn | WordPressMailchimpKarriärsida+6 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Regional avfallsanläggning i mellersta Bohus- län Aktiebolag (RAMBO)556211-9007 · Lysekil | rambo.se | WordPressKarriärsidaGoogle Tag Manager | 100–199 anställda·100–500 mnkr |
| Söderhamn Nära AB556439-6447 · Söderhamn | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Södra Smålands Avfall & Miljö AB559077-5853 · Växjö | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Vatten och Miljöresurs Mitt AB559169-9573 · Sveg | SitevisionKarriärsidaMatomo+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stockholm Avfall Aktiebolag556969-3087 · Stockholm | – | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Allmiljö i Umeå AB556556-9349 · Vännäsby | JetpackKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Kommunalförbundet Avfall & Återvinning Skaraborg222000-1206 · Skövde | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 90 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 38.110 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 38110, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 38.110?
SNI-kod 38.110 heter Insamling av icke-farligt avfall. Enligt SCB omfattar den bland annat: insamling av icke-farligt avfall i fast form (dvs. sopor) inom ett lokalt område t.ex. insamling av avfall från hushåll och företag med hjälp av soptunnor, hjulförsedda soptunnor, containrar o.d. vilket kan innehålla blandade återvinningsbara material; insamling av återvinningsbara material; insamling av avfall från papperskorgar på offentliga platser.
Hur många bolag med SNI-kod 38.110 har en webbplats?
90 svenska bolag med SNI-kod 38.110 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 38.110?
Microsoft 365: 54 av 90 bolag i branschen (60 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Karriärsida (52 %) och WordPress (44 %).
















