Bransch
SNI-kod 42.110: Anläggning av vägar och motorvägar
I SNI 42.110 (anläggning av vägar och motorvägar) har 108 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (49 %), Microsoft 365 (41 %) och Google Analytics (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 42.110 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 42.110
SNI-kod 42.110 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress49 %
- Microsoft 36541 %
- Google Analytics30 %
- Karriärsida25 %
- reCAPTCHA20 %
- DMARC none19 %
- Google Tag Manager19 %
- One.com14 %
- Universal Analytics (nedlagd)13 %
- Loopia12 %
- Cookiebot8 %
- Meta Pixel8 %
- DMARC reject7 %
- Google Ads7 %
- One.com Website Builder6 %
- Google Workspace5 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)4 %
- CookieYes4 %
- GDPR Cookie Compliance4 %
- Wix4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 015 %
- 1–953 %
- 10–4921 %
- 50–1998 %
- 200 eller fler3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr4 %
- Under 1 mnkr12 %
- 1–10 mnkr34 %
- 10–100 mnkr32 %
- Minst 100 mnkr18 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Karriärsida är 1,8 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 49 % | 47 % | 1× |
| Microsoft 365 | 41 % | 33 % | 1,2× |
| Google Analytics | 30 % | 31 % | 1× |
| Karriärsida | 25 % | 14 % | 1,8× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,3× |
| DMARC none | 19 % | 25 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 19 % | 18 % | 1,1× |
| One.com | 14 % | 18 % | 0,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 13 % | 11 % | 1,2× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,4× |
| Meta Pixel | 8 % | 11 % | 0,7× |
| DMARC reject | 7 % | 8 % | 1× |
| Google Ads | 7 % | 11 % | 0,7× |
| One.com Website Builder | 6 % | 7 % | 1× |
| Google Workspace | 5 % | 11 % | 0,4× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 4 % | 1 % | 2,6× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 0,9× |
| GDPR Cookie Compliance | 4 % | 1 % | 3,5× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 42.110
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Peab Anläggning AB556568-6721 · Solna | peabmarin.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Tag Manager+3 till | 2 000–2 999 anställda·Minst 10 000 mnkr |
| Svevia AB (publ)556768-9848 · Stockholm | SitevisionZendeskLinkedIn Insight Tag+7 till | 1 500–1 999 anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Peab Asfalt AB556098-8122 · Ängelholm | peabasfalt.se | Optimizely (Episerver)APSISGoogle Ads+8 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr |
| Norrvidinge Group AB556765-7571 · Helsingborg | WordPressBrevoWeply+9 till | 100–199 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Västra Mälardalens Energi och Miljö AB556668-3586 · Köping | SitevisionEbbotKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Mark & Energibyggarna i Göteborg Aktiebolag556215-3865 · Mölndal | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Asfaltbolaget Sverige AB559364-9402 · Karlskrona | Meta PixelKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Asfaltsgruppen Sverige AB556076-6403 · Linköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Civil Works Nordic AB559417-8567 · Luleå | WordPressKarriärsidaCookie Notice+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Cleanosol AB559036-3809 · Angered | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GrefsPero AB556495-5986 · Orsa | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Väg & Byggnadsgrus på Gotland AB556576-7000 · Hemse | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Asfalt i Göteborg AB559143-7107 · Göteborg | PlausibleMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Presis Vägdrift AB559388-1658 · Spånga | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| S Blomquist Entreprenad AB556319-1195 · Agnesberg | sblomquist.se | WordPressMatomoMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Saferoad Services AB556520-7478 · Kumla | UmbracoKarriärsidaCookie Information+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| VägSäk AB556741-8032 · Gammelstad | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Holst Åkeri Aktiebolag556069-3805 · Sävsjö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Markentreprenader i Östersund Aktiebolag556325-7376 · Nälden | WordPressKarriärsidaCookieYes+1 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| StorStockholms Farmartjänst Aktiebolag556565-4570 · Kungsängen | stofar.se | One.com Website BuilderMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Swea Asfalt i Väst AB556804-4688 · Gråbo | WordPressOne.com | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Lireno AB556789-4554 · Göteborg | lireno.se | Loopia | 20–49 anställda·10–20 mnkr |
| J&S Markservice AB559056-0610 · Nacka | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 10–19 anställda·100–500 mnkr | |
| Railcare Group AB556730-7813 · Skelleftehamn | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Asfaltläggarna M & A Aktiebolag556405-7163 · Jordbro | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 10–19 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 108 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 42.110 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 42110, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 42.110 har en webbplats?
108 svenska bolag med SNI-kod 42.110 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 42.110?
WordPress: 53 av 108 bolag i branschen (49 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (41 %) och Google Analytics (30 %).


















