Bransch
SNI-kod 43.221: Värme- och sanitetsarbeten
I SNI 43.221 (värme- och sanitetsarbeten) har 1 615 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (54 %), Microsoft 365 (35 %) och Google Analytics (33 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 43.221 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 43.221
SNI-kod 43.221 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress54 %
- Microsoft 36535 %
- Google Analytics33 %
- reCAPTCHA23 %
- DMARC none21 %
- Google Tag Manager21 %
- One.com19 %
- Karriärsida15 %
- Loopia12 %
- Google Ads10 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- One.com Website Builder8 %
- Cookiebot7 %
- Google Workspace7 %
- DMARC reject6 %
- Meta Pixel5 %
- CookieYes5 %
- Complianz4 %
- DMARC quarantine4 %
- GDPR Cookie Compliance4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 011 %
- 1–967 %
- 10–4921 %
- 50–1991 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr49 %
- 10–100 mnkr35 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
GDPR Cookie Compliance är 3,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 54 % | 47 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 35 % | 33 % | 1,1× |
| Google Analytics | 33 % | 31 % | 1,1× |
| reCAPTCHA | 23 % | 16 % | 1,4× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 21 % | 18 % | 1,1× |
| One.com | 19 % | 18 % | 1,1× |
| Karriärsida | 15 % | 14 % | 1,1× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,2× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,2× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,7× |
| Meta Pixel | 5 % | 11 % | 0,5× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,1× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,4× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
| GDPR Cookie Compliance | 4 % | 1 % | 3,5× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 43.221
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Assemblin VS AB556053-6194 · Hägersten | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Radiator VVS Aktiebolag556027-1065 · Örebro | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Infjärdens Värme556074-1935 · Piteå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| LG Contracting AB556614-6444 · Karlstad | UmbracoMeta PixelKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Aarsleff Pipe Technologies AB556071-3009 · Kungsängen | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Rörläggaren556043-7948 · Malmö | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Bengt Johanssons Rör Aktiebolag556316-0745 · Luleå | WooCommerceWordPressGoogle Ads+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Enwell AB556938-4307 · Stockholm | WordPressWeplyKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aderbys Rör AB556272-9714 · Kungsbacka | Google AdsMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Oscar Hanson Värme - Ventilation - Sanitet556041-5480 · Halmstad | ohvvs.seknäredsrör.se | Hemsida24BrevoKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Brion Rör AB559106-5452 · Mölndal | WordPressKarriärsidaBorlabs Cookie+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Edekyl & Värme AB556191-0554 · Örebro | ShopifyKlarnaMailchimp+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hylén & Kjellander VVS AB556887-5446 · Malmö | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Installationsgruppen Bohuslän AB556583-0410 · Uddevalla | WordPressKarriärsidaUC Sigill+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Stångå Rörservice AB556583-0543 · Linköping | WordPressGoogle AdsKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Svensk Röranalys AB556616-9198 · Stockholm | MonoGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| SweRör J.Borg AB556449-4564 · Askim | WordPressMeta PixelKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sälles Rör AB556531-7111 · Götene | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Umia AB556800-5721 · Umeå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| VVS Montage Sverige AB556559-7407 · Bålsta | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Västgötarör AB556682-4933 · Falköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Våtrumsteknik i Skandinavien Aktiebolag556416-8275 · Hägersten | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| GG Högtryckstjänst & Rörinspektion Aktiebolag556225-7294 · Sollentuna | WordPressWeplyMeta Pixel+4 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Kenova AB556822-0783 · Visby | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Mälar Sprinkler AB556631-8209 · Linköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 1 615 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 43.221 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 43221, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 43.221 har en webbplats?
1 615 svenska bolag med SNI-kod 43.221 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.221?
WordPress: 877 av 1 615 bolag i branschen (54 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (35 %) och Google Analytics (33 %).

















