Bransch
SNI-kod 43.22: VVS-arbeten
I SNI 43.22 (VVS-arbeten) har 2 278 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (54 %), Microsoft 365 (39 %) och Google Analytics (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 43.22 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 43.22
SNI-kod 43.22 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress54 %
- Microsoft 36539 %
- Google Analytics30 %
- reCAPTCHA22 %
- DMARC none21 %
- One.com19 %
- Google Tag Manager18 %
- Karriärsida16 %
- Loopia11 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Google Ads9 %
- One.com Website Builder8 %
- Cookiebot7 %
- Google Workspace6 %
- DMARC reject6 %
- Meta Pixel5 %
- CookieYes5 %
- DMARC quarantine5 %
- Complianz4 %
- GDPR Cookie Compliance3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 012 %
- 1–965 %
- 10–4921 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr48 %
- 10–100 mnkr35 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
GDPR Cookie Compliance är 3,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 54 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 39 % | 33 % | 1,2× |
| Google Analytics | 30 % | 31 % | 1× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| One.com | 19 % | 18 % | 1,1× |
| Google Tag Manager | 18 % | 18 % | 1× |
| Karriärsida | 16 % | 14 % | 1,2× |
| Loopia | 11 % | 12 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Google Ads | 9 % | 11 % | 0,8× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,1× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| Google Workspace | 6 % | 11 % | 0,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Meta Pixel | 5 % | 11 % | 0,5× |
| CookieYes | 5 % | 4 % | 1,1× |
| DMARC quarantine | 5 % | 6 % | 0,8× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,4× |
| GDPR Cookie Compliance | 3 % | 1 % | 3,2× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 43.22
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 43.221 | Värme- och sanitetsarbeten | 1 615 |
| 43.222 | Ventilationsarbeten | 492 |
| 43.223 | Kyl- och frysinstallationsarbeten | 130 |
| 43.229 | Övriga VVS-arbeten | 41 |
Bolag med SNI-kod 43.22
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Assemblin VS AB556053-6194 · Hägersten | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 1 000–1 499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Radiator VVS Aktiebolag556027-1065 · Örebro | WordPressGoogle AdsKarriärsida+8 till | 200–499 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Aktiebolaget Infjärdens Värme556074-1935 · Piteå | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| GK Sverige AB556607-5692 · Malmö | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| LG Contracting AB556614-6444 · Karlstad | UmbracoMeta PixelKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Teknisk Fastighetsservice i Norrland Aktiebolag556473-3102 · Sundsvall | Meta PixelKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Aarsleff Pipe Technologies AB556071-3009 · Kungsängen | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Rörläggaren556043-7948 · Malmö | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Bengt Johanssons Rör Aktiebolag556316-0745 · Luleå | WooCommerceWordPressGoogle Ads+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Climat 80 Aktiebolag556224-0662 · Arlöv | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Enwell AB556938-4307 · Stockholm | WordPressWeplyKarriärsida+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ömangruppen Svenska AB556418-3522 · Växjö | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Airteam Sweden AB559145-8244 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| AVENT Drift & Innemiljö AB556567-9072 · Kalmar | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aderbys Rör AB556272-9714 · Kungsbacka | Google AdsMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Aktiebolaget Oscar Hanson Värme - Ventilation - Sanitet556041-5480 · Halmstad | ohvvs.seknäredsrör.se | Hemsida24BrevoKarriärsida+4 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Borås Elektrokyl-Energiteknik AB556752-7477 · Borås | WordPressBrevoWeply+6 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Brion Rör AB559106-5452 · Mölndal | WordPressKarriärsidaBorlabs Cookie+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Brion Teknik Fyrbodal AB559178-1553 · Trollhättan | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)reCAPTCHA | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| DALAB Sverige AB556638-9929 · Borlänge | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Edekyl & Värme AB556191-0554 · Örebro | ShopifyKlarnaMailchimp+8 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Global Infrateknik AB556906-7977 · Västerås | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Hylén & Kjellander VVS AB556887-5446 · Malmö | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Installationsgruppen Bohuslän AB556583-0410 · Uddevalla | WordPressKarriärsidaUC Sigill+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Klimat och VVS-teknik i Värmland AB556786-6859 · Hammarö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 2 278 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 43.22 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4322, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 43.22 har en webbplats?
2 278 svenska bolag med SNI-kod 43.22 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.22?
WordPress: 1 223 av 2 278 bolag i branschen (54 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (39 %) och Google Analytics (30 %).
















