Bransch
SNI-kod 43.222: Ventilationsarbeten
I SNI 43.222 (ventilationsarbeten) har 492 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (51 %), Microsoft 365 (49 %) och Google Analytics (22 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 43.222 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 43.222
SNI-kod 43.222 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress51 %
- Microsoft 36549 %
- Google Analytics22 %
- Karriärsida21 %
- reCAPTCHA20 %
- DMARC none18 %
- One.com17 %
- Google Tag Manager12 %
- Loopia8 %
- Universal Analytics (nedlagd)8 %
- One.com Website Builder7 %
- Google Ads7 %
- Cookiebot6 %
- DMARC quarantine6 %
- DMARC reject5 %
- CookieYes4 %
- Meta Pixel4 %
- Google Workspace4 %
- Complianz4 %
- Wix3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 012 %
- 1–960 %
- 10–4925 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr5 %
- Under 1 mnkr8 %
- 1–10 mnkr44 %
- 10–100 mnkr38 %
- Minst 100 mnkr5 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Vad SNI-kod 43.222 omfattar
Omfattar
- installation, reparation och underhåll av ventilations- och luftkonditioneringsutrustning samt ledningar
SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 49 % | 33 % | 1,5× |
| Google Analytics | 22 % | 31 % | 0,7× |
| Karriärsida | 21 % | 14 % | 1,5× |
| reCAPTCHA | 20 % | 16 % | 1,3× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| One.com | 17 % | 18 % | 1× |
| Google Tag Manager | 12 % | 18 % | 0,6× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 8 % | 11 % | 0,7× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1× |
| Google Ads | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Cookiebot | 6 % | 6 % | 1× |
| DMARC quarantine | 6 % | 6 % | 1× |
| DMARC reject | 5 % | 8 % | 0,7× |
| CookieYes | 4 % | 4 % | 1× |
| Meta Pixel | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Google Workspace | 4 % | 11 % | 0,4× |
| Complianz | 4 % | 3 % | 1,3× |
| Wix | 3 % | 4 % | 1× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 43.222
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| GK Sverige AB556607-5692 · Malmö | Google AdsKarriärsidaGoogle Analytics+9 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Climat 80 Aktiebolag556224-0662 · Arlöv | DrupalKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Ömangruppen Svenska AB556418-3522 · Växjö | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Airteam Sweden AB559145-8244 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| AVENT Drift & Innemiljö AB556567-9072 · Kalmar | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Brion Teknik Fyrbodal AB559178-1553 · Trollhättan | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)reCAPTCHA | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| DALAB Sverige AB556638-9929 · Borlänge | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Global Infrateknik AB556906-7977 · Västerås | KarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)Google Tag Manager+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Klimat och VVS-teknik i Värmland AB556786-6859 · Hammarö | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| RHEL-Gruppen AB556836-9515 · Linköping | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Storfors Plåtslageri Aktiebolag556084-9795 · Piteå | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ventab i Göteborg AB556394-4585 · Askim | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Ventilationskontroll Aeolus Aktiebolag556211-1343 · Göteborg | ventilationskontroll.nuventk.nu | KarriärsidaGoogle AnalyticsCookie Consent by Osano+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Svensk Ventilationsservice / SV Aktiebolag556468-2069 · Stockholm | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| UPPLANDS Ventilationstjänst AB556788-4126 · Uppsala | WordPressLinkedIn Insight TagKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Adero AB556922-6300 · Bromma | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| BI-Vent AB556741-5822 · Helsingborg | UmbracoKarriärsidaCookie Tractor+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Bankeryds Plåt & Vent Aktiebolag556452-8544 · Bankeryd | Microsoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| EU-Ventilation Aktiebolag556444-7521 · Göteborg | WordPressKarriärsidareCAPTCHA+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Hallerdts Ventilation AB556847-5312 · Johanneshov | WordPressUC SigillMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Ingenjörsfirman Gösta Schelin Aktiebolag556058-4939 · Hägersten | WordPressUniversal Analytics (nedlagd)Cookie Notice | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Invent Projekt Sthlm AB556638-1744 · Stockholm | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Novum Installation AB559242-2181 · Malmö | novum-installation.se | KarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
| Tofta Plåt & Ventilation Aktiebolag556244-6368 · Lidköping | UmbracoWeplyKarriärsida+1 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Windefalk Ventilation & Energi AB556492-1459 · Solna | WordPressreCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 492 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 43.222 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 43222, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Vad omfattar SNI-kod 43.222?
SNI-kod 43.222 heter Ventilationsarbeten. Enligt SCB omfattar den bland annat: installation, reparation och underhåll av ventilations- och luftkonditioneringsutrustning samt ledningar.
Hur många bolag med SNI-kod 43.222 har en webbplats?
492 svenska bolag med SNI-kod 43.222 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.222?
WordPress: 253 av 492 bolag i branschen (51 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (49 %) och Google Analytics (22 %).
















