Bransch
SNI-kod 43.34: Måleri- och glasmästeriarbeten
I SNI 43.34 (måleri- och glasmästeriarbeten) har 1 256 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (58 %), Google Analytics (29 %) och Microsoft 365 (26 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 43.34 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 43.34
SNI-kod 43.34 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress58 %
- Google Analytics29 %
- Microsoft 36526 %
- reCAPTCHA25 %
- One.com20 %
- DMARC none18 %
- Google Tag Manager17 %
- Loopia12 %
- Karriärsida10 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Google Ads9 %
- Cookiebot8 %
- One.com Website Builder8 %
- Google Workspace7 %
- Meta Pixel6 %
- DMARC reject5 %
- Wix4 %
- Oderland4 %
- Reco4 %
- DMARC quarantine4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 012 %
- 1–968 %
- 10–4918 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler<1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr6 %
- Under 1 mnkr13 %
- 1–10 mnkr57 %
- 10–100 mnkr22 %
- Minst 100 mnkr1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Reco är 3,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 58 % | 47 % | 1,2× |
| Google Analytics | 29 % | 31 % | 1× |
| Microsoft 365 | 26 % | 33 % | 0,8× |
| reCAPTCHA | 25 % | 16 % | 1,6× |
| One.com | 20 % | 18 % | 1,1× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 17 % | 18 % | 0,9× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| Karriärsida | 10 % | 14 % | 0,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Google Ads | 9 % | 11 % | 0,9× |
| Cookiebot | 8 % | 6 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 8 % | 7 % | 1,1× |
| Google Workspace | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Meta Pixel | 6 % | 11 % | 0,5× |
| DMARC reject | 5 % | 8 % | 0,7× |
| Wix | 4 % | 4 % | 1,1× |
| Oderland | 4 % | 3 % | 1,5× |
| Reco | 4 % | 1 % | 3,5× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 43.34
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 43.341 | Måleriarbeten | 1 017 |
| 43.342 | Glasmästeriarbeten | 239 |
Bolag med SNI-kod 43.34
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Sandå Sverige AB556467-7119 · Danderyd | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Ryds Glas AB556584-6234 · Helsingborg | WordPressMailjetEbbot+13 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| L Olssons Måleri Aktiebolag556505-3286 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Olle Timblads Målerifirma AB556688-5488 · Stockholm | WixKarriärsidaMicrosoft 365 | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Stoby Måleri AB556128-9744 · Hässleholm | UmbracoGoogle AdsKarriärsida+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| AB Ekbladhs Måleri556456-9720 · Landskrona | JoomlaGoogle AnalyticsreCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Alviks Måleri AB556326-0701 · Bromma | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Brunbergs Väst AB556610-1902 · Trollhättan | WordPressMicrosoft 365 | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Bruske Måleri AB556181-2818 · Solna | UmbracoMicrosoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Fasadglas Bäcklin Aktiebolag556325-9547 · Bromma | WordPressGoogle AnalyticsCookieYes | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Målerimetoder i Stockholm Aktiebolag556483-8380 · Enskede | malerimetoder.se | Microsoft 365DMARC quarantine | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
| Takteam i Sverige AB559001-1127 · Kalmar | WordPressBrevoTrustindex+5 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Tumba Glas- och Fönsterrenovering AB556671-7426 · Norsborg | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| A. Davidsson Måleri & Golv AB556354-3353 · Vadstena | WordPressRecoKarriärsida+5 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Arne Lundquist Måleri Aktiebolag556083-1223 · Luleå | UmbracoCookiebotreCAPTCHA+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| B Krafft Måleri Aktiebolag556286-5229 · Örebro | RecoKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Björsons Måleri Eftr. Aktiebolag556335-6301 · Katrineholm | RecoKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Fridströms Måleri Aktiebolag556214-8923 · Norrköping | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Måla i Skåne Aktiebolag556620-4748 · Malmö | Microsoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Målerifirman Sture Persson Aktiebolag556112-6912 · Knislinge | KarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Nymålat i Norr AB556682-6656 · Skellefteå | WordPressTrustindexKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Optimal Måleri Öresund AB559076-8841 · Lund | optimalmaleri.se | WordPressKarriärsidaUC Sigill+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
| Peder Johanssons Måleri Aktiebolag556663-2120 · Umeå | WordPressWeplyKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Schööns Måleri Aktiebolag556188-1607 · Malmö | Microsoft 365 | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| ÅJ Måleri AB556261-8644 · Karlstad | HubSpot CMSHubSpotKarriärsida+2 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr |
Visar 25 av 1 256 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 43.34 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 4334, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 43.34 har en webbplats?
1 256 svenska bolag med SNI-kod 43.34 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.34?
WordPress: 725 av 1 256 bolag i branschen (58 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (29 %) och Microsoft 365 (26 %).
















