insajts

Bransch

SNI-kod 43.341: Måleriarbeten

I SNI 43.341 (måleriarbeten) har 1 017 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (55 %), Google Analytics (27 %) och reCAPTCHA (25 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 43.341 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

1 017
bolag med webbplats

Om SNI-kod 43.341

SNI-kod 43.341 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Anställda

  • 011 %
  • 1–966 %
  • 10–4921 %
  • 50–1992 %
  • 200 eller fler<1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr6 %
  • Under 1 mnkr13 %
  • 1–10 mnkr58 %
  • 10–100 mnkr22 %
  • Minst 100 mnkr1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Vad SNI-kod 43.341 omfattar

Omfattar

  • invändig och utvändig målning av byggnader
  • målning av anläggningar inom väg- och vattenbyggnad o.d.

SCB:s förklaring till koden i SNI 2007, där den har samma innehåll som i SNI 2025. Källa: SCB, MIS 2007:2, SNI 2007 Standard för svensk näringsgrensindelning 2007.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Reco är 4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
WordPress55 %47 %1,2×
Google Analytics27 %31 %0,9×
reCAPTCHA25 %16 %1,6×
Microsoft 36525 %33 %0,8×
One.com21 %18 %1,2×
DMARC none18 %25 %0,7×
Google Tag Manager15 %18 %0,8×
Loopia12 %12 %1×
Karriärsida11 %14 %0,8×
One.com Website Builder8 %7 %1,2×
Google Ads8 %11 %0,8×
Universal Analytics (nedlagd)8 %11 %0,7×
Cookiebot8 %6 %1,3×
Google Workspace7 %11 %0,6×
DMARC reject6 %8 %0,7×
Meta Pixel5 %11 %0,5×
Reco4 %1 %4×
Wix4 %4 %1,2×
DMARC quarantine4 %6 %0,7×
GDPR Cookie Compliance4 %1 %3,7×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Bolag med SNI-kod 43.341

Bolag
Sandå Sverige AB556467-7119 · Danderydsanda.seWordPressMeta PixelKarriärsida+6 till500–999 anställda·500–1 000 mnkr
L Olssons Måleri Aktiebolag556505-3286 · Helsingborglomaleri.seWordPressKarriärsidaGoogle Analytics+5 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Olle Timblads Målerifirma AB556688-5488 · Stockholmtimblad.seWixKarriärsidaMicrosoft 365100–199 anställda·100–500 mnkr
Stoby Måleri AB556128-9744 · Hässleholmstoby.seUmbracoGoogle AdsKarriärsida+8 till100–199 anställda·100–500 mnkr
AB Ekbladhs Måleri556456-9720 · Landskronaekbladhs.seekbladhsmaleri.seJoomlaGoogle AnalyticsreCAPTCHA+2 till50–99 anställda·100–500 mnkr
Alviks Måleri AB556326-0701 · Brommaalviksmaleri.seWordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till50–99 anställda·100–500 mnkr
Brunbergs Väst AB556610-1902 · Trollhättanbrunbergs.comWordPressMicrosoft 36550–99 anställda·100–500 mnkr
Bruske Måleri AB556181-2818 · Solnabruskes.seUmbracoMicrosoft 365DMARC quarantine50–99 anställda·100–500 mnkr
Målerimetoder i Stockholm Aktiebolag556483-8380 · Enskedemalerimetoder.seMicrosoft 365DMARC quarantine50–99 anställda·100–500 mnkr
Takteam i Sverige AB559001-1127 · Kalmartakteam.seWordPressBrevoTrustindex+5 till50–99 anställda·100–500 mnkr
A. Davidsson Måleri & Golv AB556354-3353 · Vadstenadavidssonsmaleri.seWordPressRecoKarriärsida+5 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Arne Lundquist Måleri Aktiebolag556083-1223 · Luleålundquistmaleri.seUmbracoCookiebotreCAPTCHA+2 till50–99 anställda·50–100 mnkr
B Krafft Måleri Aktiebolag556286-5229 · Örebrokrafft-maleri.seRecoKarriärsidaMicrosoft 365+1 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Björsons Måleri Eftr. Aktiebolag556335-6301 · Katrineholmbjorsons.seRecoKarriärsidaGoogle Analytics+3 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Fridströms Måleri Aktiebolag556214-8923 · Norrköpingfridstromsmaleri.seWordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Måla i Skåne Aktiebolag556620-4748 · Malmömalaskane.seMicrosoft 36550–99 anställda·50–100 mnkr
Målerifirman Sture Persson Aktiebolag556112-6912 · Knislingesturepersson.seKarriärsidaMicrosoft 36550–99 anställda·50–100 mnkr
Nymålat i Norr AB556682-6656 · Skellefteånymalatab.seWordPressTrustindexKarriärsida+2 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Optimal Måleri Öresund AB559076-8841 · Lundoptimalmaleri.seWordPressKarriärsidaUC Sigill+2 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Peder Johanssons Måleri Aktiebolag556663-2120 · Umeåpjmaleri.seWordPressWeplyKarriärsida+2 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Schööns Måleri Aktiebolag556188-1607 · Malmöschoonsmaleri.seMicrosoft 36550–99 anställda·50–100 mnkr
ÅJ Måleri AB556261-8644 · Karlstadajmaleri.seåjmåleri.seHubSpot CMSHubSpotKarriärsida+2 till50–99 anställda·50–100 mnkr
Miljönären KM Måleri AB556886-0372 · Borlängekm-maleri.seWordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+2 till50–99 anställda·20–50 mnkr
Mästarna Måleri & Golv AB556255-6703 · Sundsvallmastarna.seWordPressKarriärsidaGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+4 till50–99 anställda·20–50 mnkr
Kviberggruppen AB556898-8959 · Sävedalenkviberggruppen.seJetpackGDPR Cookie ComplianceMicrosoft 365+1 till20–49 anställda·100–500 mnkr

Visar 25 av 1 017 bolag, största först.

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 43.341 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 43341, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Vad omfattar SNI-kod 43.341?

SNI-kod 43.341 heter Måleriarbeten. Enligt SCB omfattar den bland annat: invändig och utvändig målning av byggnader; målning av anläggningar inom väg- och vattenbyggnad o.d.

Hur många bolag med SNI-kod 43.341 har en webbplats?

1 017 svenska bolag med SNI-kod 43.341 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 43.341?

WordPress: 564 av 1 017 bolag i branschen (55 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (27 %) och reCAPTCHA (25 %).