Bransch
SNI-kod 81.22: Annan rengöring och sotning av byggnader
I SNI 81.22 (annan rengöring och sotning av byggnader) har 347 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (52 %), Google Analytics (37 %) och Microsoft 365 (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 81.22 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 81.22
SNI-kod 81.22 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress52 %
- Google Analytics37 %
- Microsoft 36530 %
- DMARC none30 %
- Google Tag Manager28 %
- reCAPTCHA22 %
- Karriärsida18 %
- One.com17 %
- Google Ads16 %
- Meta Pixel14 %
- Loopia12 %
- Google Workspace12 %
- Cookiebot11 %
- Universal Analytics (nedlagd)10 %
- DMARC reject8 %
- Reco8 %
- CookieYes6 %
- Trustindex6 %
- One.com Website Builder5 %
- DMARC quarantine4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 018 %
- 1–956 %
- 10–4923 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr19 %
- Under 1 mnkr18 %
- 1–10 mnkr41 %
- 10–100 mnkr19 %
- Minst 100 mnkr3 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Reco är 7,5 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 52 % | 47 % | 1,1× |
| Google Analytics | 37 % | 31 % | 1,2× |
| Microsoft 365 | 30 % | 33 % | 0,9× |
| DMARC none | 30 % | 25 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 28 % | 18 % | 1,5× |
| reCAPTCHA | 22 % | 16 % | 1,4× |
| Karriärsida | 18 % | 14 % | 1,3× |
| One.com | 17 % | 18 % | 1× |
| Google Ads | 16 % | 11 % | 1,5× |
| Meta Pixel | 14 % | 11 % | 1,2× |
| Loopia | 12 % | 12 % | 1× |
| Google Workspace | 12 % | 11 % | 1,1× |
| Cookiebot | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 10 % | 11 % | 0,9× |
| DMARC reject | 8 % | 8 % | 1,1× |
| Reco | 8 % | 1 % | 7,5× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,5× |
| Trustindex | 6 % | 1 % | 5× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,7× |
| DMARC quarantine | 4 % | 6 % | 0,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 81.22
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 81.221 | Rengöring av byggnader | 273 |
| 81.222 | Skorstensfejarverksamhet | 74 |
Bolag med SNI-kod 81.22
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| BELFOR Sweden AB556076-1891 · Stockholm | TYPO3SalesforceLinkedIn Insight Tag+11 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Polygon Sverige AB556034-6164 · Solna | Optimizely (Episerver)HubSpotMailchimp+20 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Skadeservice Sverige AB556465-1221 · Östhammar | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Eriks Fönsterputs i Sverige AB556668-9716 · Höganäs | WordPressKlaviyoReco+14 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Recover Skadeservice AB556787-1180 · Uppsala | SanityMailjetZendesk+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sand & Vattenbläst i Tyringe AB556679-9044 · Tyringe | WordPressMailerLiteGoogle Ads+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Serwent AB556530-9233 · Uppsala | WordPressWeplyGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Skadeteknik Sverige AB556797-9835 · Örebro | JetpackBrevoKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| GÖSAB Sotning AB556175-4762 · Jonsered | WordPressMeta PixelKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Örebro Sotar'n Aktiebolag556428-1318 · Örebro | WordPressBrevoKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·50–100 mnkr | |
| Nanostone AB559350-2064 · Trelleborg | WordPressHubSpotTrustindex+5 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Tankclean Sweden AB556200-8283 · Göteborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Cija Tank Aktiebolag556100-5397 · Gustavsberg | WordPressWeplyMeta Pixel+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Aktiebolaget Åke Huss556380-2551 · Uppsala | WordPressTrustindexMeta Pixel+7 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| EcoPuts Sverige AB556880-1731 · Växjö | WordPressGDPR Cookie ComplianceGoogle Workspace | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Göteborgs Sotningsdistrikt AB559072-8902 · Göteborg | WooCommerceWordPressReco+12 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Industri & Skadesanering i Jakobsberg Aktiebolag556362-5994 · Järfälla | WordPressAlbacrossMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Industrimiljö Väst Aktiebolag556470-9706 · Skattkärr | WordPressWeplyKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Klottrets Fiende No 1 ALL Remove Syd Förs AB556336-0535 · Malmö | WordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Miljötekniska Entreprenad Aktiebolag556242-5982 · Stockholm | miljotekniska.se | Joomla | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Omnino AB559071-2211 · Malmö | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| PSI Services AB556933-7214 · Göteborg | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Putsa Sweden AB556465-4738 · Alingsås | WordPressRecoGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| RAMVAC, Ramberg vacuumsugning & högtrycksteknik AB559489-2993 · Skutskär | ramvac.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Sanero AB556258-2857 · Norrköping | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
Visar 25 av 347 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 81.22 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 8122, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 81.22 har en webbplats?
347 svenska bolag med SNI-kod 81.22 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 81.22?
WordPress: 179 av 347 bolag i branschen (52 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (37 %) och Microsoft 365 (30 %).























