Bransch
SNI-kod 81.221: Rengöring av byggnader
I SNI 81.221 (rengöring av byggnader) har 273 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (47 %), Google Analytics (37 %) och DMARC none (30 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 81.221 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 81.221
SNI-kod 81.221 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress47 %
- Google Analytics37 %
- DMARC none30 %
- Google Tag Manager26 %
- Microsoft 36525 %
- One.com19 %
- Google Ads18 %
- reCAPTCHA18 %
- Karriärsida16 %
- Meta Pixel15 %
- Google Workspace14 %
- Loopia13 %
- Reco10 %
- Cookiebot9 %
- DMARC reject9 %
- Trustindex7 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- CookieYes6 %
- One.com Website Builder5 %
- Brevo4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 022 %
- 1–956 %
- 10–4919 %
- 50–1992 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr23 %
- Under 1 mnkr22 %
- 1–10 mnkr37 %
- 10–100 mnkr14 %
- Minst 100 mnkr4 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Reco är 8,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 47 % | 47 % | 1× |
| Google Analytics | 37 % | 31 % | 1,2× |
| DMARC none | 30 % | 25 % | 1,2× |
| Google Tag Manager | 26 % | 18 % | 1,4× |
| Microsoft 365 | 25 % | 33 % | 0,8× |
| One.com | 19 % | 18 % | 1,1× |
| Google Ads | 18 % | 11 % | 1,7× |
| reCAPTCHA | 18 % | 16 % | 1,1× |
| Karriärsida | 16 % | 14 % | 1,2× |
| Meta Pixel | 15 % | 11 % | 1,3× |
| Google Workspace | 14 % | 11 % | 1,3× |
| Loopia | 13 % | 12 % | 1,1× |
| Reco | 10 % | 1 % | 8,9× |
| Cookiebot | 9 % | 6 % | 1,5× |
| DMARC reject | 9 % | 8 % | 1,2× |
| Trustindex | 7 % | 1 % | 5,7× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| CookieYes | 6 % | 4 % | 1,3× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,8× |
| Brevo | 4 % | 2 % | 1,9× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 81.221
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| BELFOR Sweden AB556076-1891 · Stockholm | TYPO3SalesforceLinkedIn Insight Tag+11 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Polygon Sverige AB556034-6164 · Solna | Optimizely (Episerver)HubSpotMailchimp+20 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Skadeservice Sverige AB556465-1221 · Östhammar | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Eriks Fönsterputs i Sverige AB556668-9716 · Höganäs | WordPressKlaviyoReco+14 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Recover Skadeservice AB556787-1180 · Uppsala | SanityMailjetZendesk+5 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Sand & Vattenbläst i Tyringe AB556679-9044 · Tyringe | WordPressMailerLiteGoogle Ads+8 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Serwent AB556530-9233 · Uppsala | WordPressWeplyGoogle Ads+9 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Skadeteknik Sverige AB556797-9835 · Örebro | JetpackBrevoKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·100–500 mnkr | |
| Nanostone AB559350-2064 · Trelleborg | WordPressHubSpotTrustindex+5 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Tankclean Sweden AB556200-8283 · Göteborg | WordPressGoogle AdsKarriärsida+5 till | 20–49 anställda·100–500 mnkr | |
| Cija Tank Aktiebolag556100-5397 · Gustavsberg | WordPressWeplyMeta Pixel+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| EcoPuts Sverige AB556880-1731 · Växjö | WordPressGDPR Cookie ComplianceGoogle Workspace | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Industri & Skadesanering i Jakobsberg Aktiebolag556362-5994 · Järfälla | WordPressAlbacrossMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Industrimiljö Väst Aktiebolag556470-9706 · Skattkärr | WordPressWeplyKarriärsida+3 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Klottrets Fiende No 1 ALL Remove Syd Förs AB556336-0535 · Malmö | WordPressMailchimpLinkedIn Insight Tag+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Miljötekniska Entreprenad Aktiebolag556242-5982 · Stockholm | miljotekniska.se | Joomla | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| PSI Services AB556933-7214 · Göteborg | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Putsa Sweden AB556465-4738 · Alingsås | WordPressRecoGoogle Ads+7 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| RAMVAC, Ramberg vacuumsugning & högtrycksteknik AB559489-2993 · Skutskär | ramvac.se | Microsoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr |
| Sanero AB556258-2857 · Norrköping | WordPressGoogle AnalyticsGDPR Cookie Consent (Webtoffee)+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Schröder Skadeteknik AB556879-8556 · Tyringe | KarriärsidareCAPTCHAMicrosoft 365 | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Solna Högtrycksspolning Aktiebolag556229-5658 · Solna | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| UltraPuts AB556687-9093 · Malmö | WordPressRecoGoogle Ads+11 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Västra Götalands Skadeservice AB559466-3964 · Säve | WordPressWeplyCookieYes+2 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Daniels Puts & Städ AB559098-8357 · Vetlanda | Hemsida24Microsoft 365Misssite | 20–49 anställda·10–20 mnkr |
Visar 25 av 273 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 81.221 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 81221, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 81.221 har en webbplats?
273 svenska bolag med SNI-kod 81.221 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 81.221?
WordPress: 127 av 273 bolag i branschen (47 %) använder WordPress. Därefter kommer Google Analytics (37 %) och Google Tag Manager (26 %).






















