Bransch
SNI-kod 84.1: Offentlig förvaltning
I SNI 84.1 (offentlig förvaltning) har 120 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Karriärsida (65 %), Microsoft 365 (45 %) och WordPress (36 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 84.1 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 84.1
SNI-kod 84.1 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Karriärsida65 %
- Microsoft 36545 %
- WordPress36 %
- DMARC reject27 %
- Matomo23 %
- Optimizely (Episerver)23 %
- Sitevision23 %
- DMARC none21 %
- DMARC quarantine19 %
- Google Analytics16 %
- Google Tag Manager14 %
- ReachMee13 %
- Varbi10 %
- Cookiebot9 %
- Cookie Information8 %
- APSIS8 %
- Loopia7 %
- Mailjet7 %
- Umbraco7 %
- Universal Analytics (nedlagd)6 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–918 %
- 10–4919 %
- 50–19924 %
- 200 eller fler26 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr37 %
- Under 1 mnkr26 %
- 1–10 mnkr18 %
- 10–100 mnkr9 %
- Minst 100 mnkr11 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
ReachMee är 107,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Karriärsida | 65 % | 14 % | 4,7× |
| Microsoft 365 | 45 % | 33 % | 1,4× |
| WordPress | 36 % | 47 % | 0,8× |
| DMARC reject | 27 % | 8 % | 3,5× |
| Matomo | 23 % | 1 % | 20× |
| Optimizely (Episerver) | 23 % | <1 % | 58,3× |
| Sitevision | 23 % | <1 % | 54,2× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| DMARC quarantine | 19 % | 6 % | 3,3× |
| Google Analytics | 16 % | 31 % | 0,5× |
| Google Tag Manager | 14 % | 18 % | 0,8× |
| ReachMee | 13 % | <1 % | 107,4× |
| Varbi | 10 % | <1 % | 69× |
| Cookiebot | 9 % | 6 % | 1,5× |
| Cookie Information | 8 % | 1 % | 13,6× |
| APSIS | 8 % | <1 % | 26,1× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| Mailjet | 7 % | 1 % | 10,9× |
| Umbraco | 7 % | 1 % | 8,3× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 6 % | 11 % | 0,5× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 84.1
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 84.11 | Övergripande offentlig förvaltning | 56 |
| 84.12 | Offentlig förvaltning av vård, utbildning, kulturell verksamhet och annan samhällsverksamhet | 47 |
| 84.13 | Offentlig förvaltning av näringslivsprogram | 17 |
Bolag med SNI-kod 84.1
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Trafikverket202100-6297 · Borlänge | Optimizely (Episerver)MailjetKarriärsida+3 till | 10 000 eller fler anställda·Minst 10 000 mnkr | |
| Regeringskansliet202100-3831 · Stockholm | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 4 000–4 999 anställda·5–10 mnkr | |
| Kronofogdemyndigheten202100-5646 · Sundbyberg | SitevisionKarriärsidaFigma+1 till | 2 000–2 999 anställda·1–5 mnkr | |
| Socialstyrelsen202100-0555 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 1 000–1 499 anställda·10–20 mnkr | |
| Läkemedelsverket202100-4078 · Uppsala | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+5 till | 1 000–1 499 anställda·1–5 mnkr | |
| Statens servicecenter202100-6453 · Gävle | SitevisionKarriärsidaMatomo+1 till | 1 000–1 499 anställda·1–5 mnkr | |
| Kustbevakningen202100-3997 · Karlskrona | Optimizely (Episerver)KarriärsidaDMARC reject | 1 000–1 499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| VA Syd222000-2378 · Malmö | Meta PixelKarriärsidaMatomo+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Bolagsverket202100-5489 · Sundsvall | bolagsverket.nu | – | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr |
| E-hälsomyndigheten202100-6552 · Kalmar | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+3 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Naturvårdsverket202100-1975 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MatomoCookie Information+2 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Skogsstyrelsen202100-5612 · Jönköping | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+2 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Finansinspektionen202100-4235 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookie Tractor+2 till | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Statens Skolverk202100-4185 · Solna | SitevisionKarriärsidaMatomo+2 till | 500–999 anställda·20–50 mnkr | |
| Tillväxtverket202100-6149 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaAtlassian+4 till | 500–999 anställda·5–10 mnkr | |
| Arbetsmiljöverket202100-2148 · Solna | Optimizely (Episerver)KarriärsidaDMARC reject | 500–999 anställda·1–5 mnkr | |
| Göteborgsregionens Kommunalförbund222000-0265 · Göteborg | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Kammarkollegiet202100-0829 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaLoopia+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Universitets- och högskolerådet202100-6487 · Solna | Optimizely (Episerver)KarriärsidaHotjar+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Statens Tjänstepensionsverk202100-0928 · Sundsvall | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+1 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| Vetenskapsrådet202100-5208 · Stockholm | SitevisionMailchimpKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Statskontoret202100-5026 · Stockholm | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr | |
| Energimarknadsinspektionen202100-5695 · Eskilstuna | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Patent- och Registreringsverket202100-2072 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Havs- och Vattenmyndigheten202100-6420 · Göteborg | SitevisionKarriärsidaDMARC quarantine | 200–499 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 120 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 84.1 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 841, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 84.1 har en webbplats?
120 svenska bolag med SNI-kod 84.1 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 84.1?
Karriärsida: 78 av 120 bolag i branschen (65 %) har en karriärsida. Därefter kommer Microsoft 365 (45 %) och WordPress (36 %).










