Bransch
SNI-kod 84.12: Offentlig förvaltning av vård, utbildning, kulturell verksamhet och annan samhällsverksamhet
I SNI 84.12 (offentlig förvaltning av vård, utbildning, kulturell verksamhet och annan samhällsverksamhet) har 47 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (51 %), Microsoft 365 (47 %) och Karriärsida (45 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 84.12 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 84.12
SNI-kod 84.12 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress51 %
- Microsoft 36547 %
- Karriärsida45 %
- DMARC none23 %
- Google Analytics21 %
- Sitevision19 %
- Cookiebot15 %
- DMARC reject15 %
- Matomo13 %
- DMARC quarantine11 %
- Google Tag Manager11 %
- Optimizely (Episerver)11 %
- Loopia9 %
- Varbi9 %
- Mailchimp6 %
- ReachMee6 %
- Umbraco6 %
- Universal Analytics (nedlagd)6 %
- Cookie Information4 %
- Google Workspace4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–936 %
- 10–4921 %
- 50–19911 %
- 200 eller fler19 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr49 %
- Under 1 mnkr23 %
- 1–10 mnkr9 %
- 10–100 mnkr11 %
- Minst 100 mnkr9 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Karriärsida är 3,2 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 51 % | 47 % | 1,1× |
| Microsoft 365 | 47 % | 33 % | 1,4× |
| Karriärsida | 45 % | 14 % | 3,2× |
| DMARC none | 23 % | 25 % | 0,9× |
| Google Analytics | 21 % | 31 % | 0,7× |
| Sitevision | 19 % | <1 % | 46,1× |
| Cookiebot | 15 % | 6 % | 2,5× |
| DMARC reject | 15 % | 8 % | 2× |
| Matomo | 13 % | 1 % | 10,9× |
| DMARC quarantine | 11 % | 6 % | 1,8× |
| Google Tag Manager | 11 % | 18 % | 0,6× |
| Optimizely (Episerver) | 11 % | <1 % | 26,6× |
| Loopia | 9 % | 12 % | 0,7× |
| Varbi | 9 % | <1 % | 58,7× |
| Mailchimp | 6 % | 4 % | 1,8× |
| ReachMee | 6 % | <1 % | 51,4× |
| Umbraco | 6 % | 1 % | 7,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 6 % | 11 % | 0,6× |
| Cookie Information | 4 % | 1 % | 6,9× |
| Google Workspace | 4 % | 11 % | 0,4× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 84.12
Bolag med SNI-kod 84.12
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Socialstyrelsen202100-0555 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 1 000–1 499 anställda·10–20 mnkr | |
| E-hälsomyndigheten202100-6552 · Kalmar | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+3 till | 500–999 anställda·100–500 mnkr | |
| Statens Skolverk202100-4185 · Solna | SitevisionKarriärsidaMatomo+2 till | 500–999 anställda·20–50 mnkr | |
| Göteborgsregionens Kommunalförbund222000-0265 · Göteborg | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·500–1 000 mnkr | |
| Universitets- och högskolerådet202100-6487 · Solna | Optimizely (Episerver)KarriärsidaHotjar+6 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Vetenskapsrådet202100-5208 · Stockholm | SitevisionMailchimpKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Riksantikvarieämbetet202100-1090 · Visby | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 200–499 anställda·1–5 mnkr | |
| Boverket202100-3989 · Karlskrona | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot+1 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Kommunalförbundet Sjukvård och Omsorg i Norrtälje222000-1891 · Norrtälje | WordPressKarriärsidareCAPTCHA | 200–499 anställda·Under 1 tkr | |
| Myndigheten för Ungdoms-Och Civilsamhällesfrågor202100-1173 · Växjö | DrupalKarriärsidaMatomo+2 till | 100–199 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Kungliga Djurgårdens Förvaltning802000-6808 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaLoopia+1 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Sametinget202100-4573 · Kiruna | sametinget.se | KarriärsidaGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·0,5–1 mnkr |
| Miljösamverkan Östra Skaraborg222000-2865 · Skövde | miljoskaraborg.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookiebot+2 till | 50–99 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Myndigheten för vård- och omsorgsanalys202100-6412 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMatomo | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Dalsland Miljö- och energiförbund222000-0877 · Mellerud | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Konstnärsnämnden202100-3252 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Miljöförbundet Blekinge Väst222000-1644 · Sölvesborg | miljovast.se | SitevisionCookiebotMicrosoft 365+1 till | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Ystad-Österlenregionens Miljöförbund222000-2626 · Tomelilla | SitevisionMicrosoft 365DMARC reject | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Skolforskningsinstitutet202100-6602 · Stockholm | WordPressKarriärsidaMatomo+2 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Söderåsens Miljöförbund222000-2675 · Klippan | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Samordningsförbundet Göteborg222000-3285 · Göteborg | WordPressKarriärsida | 10–19 anställda·50–100 mnkr | |
| Svenska institutet för europapolitiska studier202100-5331 · Stockholm | UmbracoAPSISKarriärsida+2 till | 10–19 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Samordningsförbundet Sörmland222000-1792 · Nyköping | WordPressGoogle AnalyticsCookie Notice+1 till | 10–19 anställda·Under 1 tkr | |
| Samordningsförbundet Östra Södertörn222000-2162 · Haninge | WordPress | 10–19 anställda·Under 1 tkr | |
| Norra Sjukvårdsregionförbundet222000-1651 · Umeå | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+1 till | 5–9 anställda·Under 0,5 mnkr |
Visar 25 av 47 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 84.12 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 8412, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 84.12 har en webbplats?
47 svenska bolag med SNI-kod 84.12 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 84.12?
WordPress: 24 av 47 bolag i branschen (51 %) använder WordPress. Därefter kommer Microsoft 365 (47 %) och Karriärsida (45 %).











