Bransch
SNI-kod 84.110: Övergripande offentlig förvaltning
I SNI 84.110 (övergripande offentlig förvaltning) har 56 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Karriärsida (84 %), Microsoft 365 (43 %) och DMARC reject (38 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 84.110 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 84.110
SNI-kod 84.110 är en detaljgrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Karriärsida84 %
- Microsoft 36543 %
- DMARC reject38 %
- Optimizely (Episerver)32 %
- Sitevision27 %
- DMARC quarantine25 %
- Matomo23 %
- WordPress21 %
- ReachMee20 %
- DMARC none18 %
- Google Tag Manager18 %
- APSIS14 %
- Cookie Information13 %
- Google Analytics13 %
- Mailjet13 %
- Varbi11 %
- Umbraco9 %
- Universal Analytics (nedlagd)5 %
- GDPR Cookie Consent (Webtoffee)4 %
- Cookiebot4 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 013 %
- 1–92 %
- 10–4916 %
- 50–19939 %
- 200 eller fler30 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr29 %
- Under 1 mnkr29 %
- 1–10 mnkr23 %
- 10–100 mnkr9 %
- Minst 100 mnkr11 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
ReachMee är 158,3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Karriärsida | 84 % | 14 % | 6,1× |
| Microsoft 365 | 43 % | 33 % | 1,3× |
| DMARC reject | 38 % | 8 % | 4,9× |
| Optimizely (Episerver) | 32 % | <1 % | 80,4× |
| Sitevision | 27 % | <1 % | 64,5× |
| DMARC quarantine | 25 % | 6 % | 4,3× |
| Matomo | 23 % | 1 % | 19,9× |
| WordPress | 21 % | 47 % | 0,5× |
| ReachMee | 20 % | <1 % | 158,3× |
| DMARC none | 18 % | 25 % | 0,7× |
| Google Tag Manager | 18 % | 18 % | 1× |
| APSIS | 14 % | <1 % | 49,8× |
| Cookie Information | 13 % | 1 % | 20,4× |
| Google Analytics | 13 % | 31 % | 0,4× |
| Mailjet | 13 % | 1 % | 20,4× |
| Varbi | 11 % | <1 % | 74× |
| Umbraco | 9 % | 1 % | 11,1× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 5 % | 11 % | 0,5× |
| GDPR Cookie Consent (Webtoffee) | 4 % | 1 % | 2,5× |
| Cookiebot | 4 % | 6 % | 0,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Bolag med SNI-kod 84.110
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Regeringskansliet202100-3831 · Stockholm | WordPressKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+2 till | 4 000–4 999 anställda·5–10 mnkr | |
| Kronofogdemyndigheten202100-5646 · Sundbyberg | SitevisionKarriärsidaFigma+1 till | 2 000–2 999 anställda·1–5 mnkr | |
| Läkemedelsverket202100-4078 · Uppsala | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+5 till | 1 000–1 499 anställda·1–5 mnkr | |
| Statens servicecenter202100-6453 · Gävle | SitevisionKarriärsidaMatomo+1 till | 1 000–1 499 anställda·1–5 mnkr | |
| Kustbevakningen202100-3997 · Karlskrona | Optimizely (Episerver)KarriärsidaDMARC reject | 1 000–1 499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| VA Syd222000-2378 · Malmö | Meta PixelKarriärsidaMatomo+2 till | 500–999 anställda·1 000–5 000 mnkr | |
| Bolagsverket202100-5489 · Sundsvall | bolagsverket.nu | – | 500–999 anställda·500–1 000 mnkr |
| Finansinspektionen202100-4235 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookie Tractor+2 till | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Arbetsmiljöverket202100-2148 · Solna | Optimizely (Episerver)KarriärsidaDMARC reject | 500–999 anställda·1–5 mnkr | |
| Kammarkollegiet202100-0829 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaLoopia+2 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Statens Tjänstepensionsverk202100-0928 · Sundsvall | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+1 till | 200–499 anställda·50–100 mnkr | |
| Statskontoret202100-5026 · Stockholm | Optimizely (Episerver)APSISKarriärsida+3 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr | |
| Energimarknadsinspektionen202100-5695 · Eskilstuna | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Patent- och Registreringsverket202100-2072 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Strålsäkerhetsmyndigheten202100-5737 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookie Information+1 till | 200–499 anställda·1–5 mnkr | |
| Konkurrensverket202100-4342 · Stockholm | konkurrensverket.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaCookie Information+1 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Riksrevisionen202100-5422 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Myndigheten för Digital Förvaltning202100-6883 · Sundsvall | SitevisionKarriärsidaDMARC quarantine | 100–199 anställda·10–20 mnkr | |
| Konsumentverket202100-2064 · Karlstad | ContentfulKlaviyoTrustpilot+19 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Mediemyndigheten202100-6347 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+3 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Svenska Institutet202100-4961 · Johanneshov | WordPressSalesforceKarriärsida+4 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Tandvårds-och läkemedelsförmånsverket, TLV202100-5364 · Stockholm | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Myndigheten för Yrkeshögskolan202100-6230 · Västerås | KarriärsidaGoogle AnalyticsAtlassian+5 till | 100–199 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Inspektionen för Strategiska Produkter202100-4912 · Solna | UmbracoKarriärsidaReachMee | 100–199 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Integritetsskyddsmyndigheten202100-0050 · Stockholm | Optimizely (Episerver)MailjetKarriärsida+3 till | 100–199 anställda·Under 0,5 mnkr |
Visar 25 av 56 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 84.110 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 84110, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 84.110 har en webbplats?
56 svenska bolag med SNI-kod 84.110 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 84.110?
Karriärsida: 47 av 56 bolag i branschen (84 %) har en karriärsida. Därefter kommer Microsoft 365 (43 %) och DMARC reject (38 %).













