Bransch
SNI-kod 84.2: Verksamheter inom offentlig förvaltning
I SNI 84.2 (verksamheter inom offentlig förvaltning) har 61 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Karriärsida (48 %), Microsoft 365 (48 %) och WordPress (43 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 84.2 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 84.2
SNI-kod 84.2 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Karriärsida48 %
- Microsoft 36548 %
- WordPress43 %
- DMARC reject30 %
- DMARC none21 %
- Google Analytics21 %
- Sitevision18 %
- Google Tag Manager16 %
- Matomo13 %
- One.com10 %
- Optimizely (Episerver)10 %
- reCAPTCHA10 %
- Loopia8 %
- Umbraco8 %
- Varbi8 %
- Cookiebot7 %
- CookieYes7 %
- Google Ads7 %
- Universal Analytics (nedlagd)7 %
- One.com Website Builder5 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 031 %
- 1–910 %
- 10–4911 %
- 50–19918 %
- 200 eller fler30 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr31 %
- Under 1 mnkr18 %
- 1–10 mnkr21 %
- 10–100 mnkr21 %
- Minst 100 mnkr8 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Sitevision är 43,4 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Karriärsida | 48 % | 14 % | 3,4× |
| Microsoft 365 | 48 % | 33 % | 1,4× |
| WordPress | 43 % | 47 % | 0,9× |
| DMARC reject | 30 % | 8 % | 3,9× |
| DMARC none | 21 % | 25 % | 0,8× |
| Google Analytics | 21 % | 31 % | 0,7× |
| Sitevision | 18 % | <1 % | 43,4× |
| Google Tag Manager | 16 % | 18 % | 0,9× |
| Matomo | 13 % | 1 % | 11,2× |
| One.com | 10 % | 18 % | 0,6× |
| Optimizely (Episerver) | 10 % | <1 % | 24,6× |
| reCAPTCHA | 10 % | 16 % | 0,6× |
| Loopia | 8 % | 12 % | 0,7× |
| Umbraco | 8 % | 1 % | 10,2× |
| Varbi | 8 % | <1 % | 56,6× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,5× |
| Google Ads | 7 % | 11 % | 0,6× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 7 % | 11 % | 0,6× |
| One.com Website Builder | 5 % | 7 % | 0,7× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 84.2
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 84.21 | Utrikesförvaltning | 7 |
| 84.22 | Totalförsvar | 20 |
| 84.23 | Rättskipning | 5 |
| 84.24 | Polisverksamhet | 0 |
| 84.25 | Brand- och räddningsverksamhet | 29 |
Bolag med SNI-kod 84.2
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Försvarsmakten202100-4615 · Stockholm | Optimizely (Episerver)AdformKarriärsida+7 till | 10 000 eller fler anställda·100–500 mnkr | |
| Kriminalvården202100-0225 · Norrköping | Optimizely (Episerver)MatomoreCAPTCHA | 10 000 eller fler anställda·100–500 mnkr | |
| Åklagarmyndigheten202100-0084 · Stockholm | aklagare.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaDMARC reject | 1 500–1 999 anställda·Under 0,5 mnkr |
| Myndigheten för civilt försvar202100-5984 · Karlstad | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+2 till | 1 000–1 499 anställda·100–500 mnkr | |
| Räddningstjänsten Syd222000-1909 · Malmö | UmbracoKarriärsidaMatomo+3 till | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Räddningstjänsten Sydost222000-3301 · Kalmar | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Försvarets Radioanstalt202100-0365 · Bromma | SitevisionKarriärsidaDMARC reject | 500–999 anställda·5–10 mnkr | |
| Sida202100-4789 · Sundbyberg | DMARC reject | 500–999 anställda·Under 1 tkr | |
| Räddningstjänsten Skåne Nordväst222000-3087 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaMatomo+1 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Brandkåren Attunda222000-0976 · Sollentuna | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund222000-1230 · Karlstad | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Kommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Götaland222000-2758 · Norrköping | WordPressKarriärsidaCookieYes+3 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Fyrbodal222000-0950 · Trollhättan | SitevisionKarriärsidaGoogle Tag Manager+4 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Mälardalen222000-1271 · Västerås | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Gästrike Räddningstjänst222000-0778 · Gävle | gastrikeraddningstjanst.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+2 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr |
| Brandkåren Norra Dalarna222000-3269 · Mora | SitevisionKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Totalförsvarets plikt- och prövningsverk202100-4771 · Karlstad | SitevisionKarriärsidaMatomo+2 till | 200–499 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Folke Bernadotteakademin202100-5380 · Stockholm | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+5 till | 200–499 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Nerikes Brandkår222000-1016 · Örebro | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Dala Mitt222000-1099 · Falun | KarriärsidaMicrosoft 365DMARC quarantine+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Enköping-Håbo222000-2410 · Enköping | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·5–10 mnkr | |
| Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund222000-1065 · Avesta | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·5–10 mnkr | |
| Kommerskollegium202100-2007 · Stockholm | Optimizely (Episerver)KarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 100–199 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Flygvapenfrivilligas Riksförbund (FVRF)802009-3541 · Stockholm | Microsoft 365 | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Bergslagens Räddningstjänst222000-0919 · Kristinehamn | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr |
Visar 25 av 61 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 84.2 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 842, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 84.2 har en webbplats?
61 svenska bolag med SNI-kod 84.2 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 84.2?
Karriärsida: 29 av 61 bolag i branschen (48 %) har en karriärsida. Därefter kommer Microsoft 365 (48 %) och WordPress (43 %).











