Bransch
SNI-kod 84.25: Brand- och räddningsverksamhet
I SNI 84.25 (brand- och räddningsverksamhet) har 29 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är Microsoft 365 (76 %), Karriärsida (66 %) och WordPress (48 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 84.25 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 84.25
SNI-kod 84.25 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- Microsoft 36576 %
- Karriärsida66 %
- WordPress48 %
- DMARC reject31 %
- Sitevision31 %
- DMARC none28 %
- Google Analytics24 %
- Google Tag Manager21 %
- Matomo14 %
- reCAPTCHA14 %
- Universal Analytics (nedlagd)14 %
- Varbi14 %
- Google Ads10 %
- One.com10 %
- Cookie Notice7 %
- Cookiebot7 %
- CookieYes7 %
- Meta Pixel7 %
- One.com Website Builder7 %
- Umbraco7 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 010 %
- 1–914 %
- 10–4914 %
- 50–19928 %
- 200 eller fler34 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr0 %
- Under 1 mnkr7 %
- 1–10 mnkr41 %
- 10–100 mnkr45 %
- Minst 100 mnkr7 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Karriärsida är 4,7 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| Microsoft 365 | 76 % | 33 % | 2,3× |
| Karriärsida | 66 % | 14 % | 4,7× |
| WordPress | 48 % | 47 % | 1× |
| DMARC reject | 31 % | 8 % | 4,1× |
| Sitevision | 31 % | <1 % | 74,7× |
| DMARC none | 28 % | 25 % | 1,1× |
| Google Analytics | 24 % | 31 % | 0,8× |
| Google Tag Manager | 21 % | 18 % | 1,1× |
| Matomo | 14 % | 1 % | 11,8× |
| reCAPTCHA | 14 % | 16 % | 0,9× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 14 % | 11 % | 1,2× |
| Varbi | 14 % | <1 % | 95,2× |
| Google Ads | 10 % | 11 % | 1× |
| One.com | 10 % | 18 % | 0,6× |
| Cookie Notice | 7 % | 2 % | 3,9× |
| Cookiebot | 7 % | 6 % | 1,1× |
| CookieYes | 7 % | 4 % | 1,6× |
| Meta Pixel | 7 % | 11 % | 0,6× |
| One.com Website Builder | 7 % | 7 % | 1× |
| Umbraco | 7 % | 1 % | 8,6× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 84.25
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 84.250 | Brand- och räddningsverksamhet | 29 |
Bolag med SNI-kod 84.25
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Räddningstjänsten Syd222000-1909 · Malmö | UmbracoKarriärsidaMatomo+3 till | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Räddningstjänsten Sydost222000-3301 · Kalmar | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 500–999 anställda·50–100 mnkr | |
| Räddningstjänsten Skåne Nordväst222000-3087 · Helsingborg | WordPressKarriärsidaMatomo+1 till | 200–499 anställda·100–500 mnkr | |
| Brandkåren Attunda222000-0976 · Sollentuna | UmbracoKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Karlstadsregionens Räddningstjänstförbund222000-1230 · Karlstad | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Kommunalförbundet Räddningstjänsten Östra Götaland222000-2758 · Norrköping | WordPressKarriärsidaCookieYes+3 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Fyrbodal222000-0950 · Trollhättan | SitevisionKarriärsidaGoogle Tag Manager+4 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Mälardalen222000-1271 · Västerås | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 200–499 anställda·20–50 mnkr | |
| Gästrike Räddningstjänst222000-0778 · Gävle | gastrikeraddningstjanst.se | Optimizely (Episerver)KarriärsidaMatomo+2 till | 200–499 anställda·10–20 mnkr |
| Brandkåren Norra Dalarna222000-3269 · Mora | SitevisionKarriärsidaUniversal Analytics (nedlagd)+3 till | 200–499 anställda·5–10 mnkr | |
| Nerikes Brandkår222000-1016 · Örebro | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Dala Mitt222000-1099 · Falun | KarriärsidaMicrosoft 365DMARC quarantine+1 till | 100–199 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Enköping-Håbo222000-2410 · Enköping | WordPressGoogle AnalyticsMicrosoft 365+1 till | 100–199 anställda·5–10 mnkr | |
| Södra Dalarnas Räddningstjänstförbund222000-1065 · Avesta | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+3 till | 100–199 anställda·5–10 mnkr | |
| Bergslagens Räddningstjänst222000-0919 · Kristinehamn | WordPressKarriärsidaMatomo+3 till | 50–99 anställda·100–500 mnkr | |
| Räddningstjänsten Väst222000-2964 · Varberg | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365+1 till | 50–99 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Höga Kusten-Ådalen222000-1354 · Kramfors | SitevisionKarriärsidaMicrosoft 365 | 50–99 anställda·5–10 mnkr | |
| Kommunalförbundet Hälsingland222000-2543 · Bollnäs | SitevisionMicrosoft 365DMARC reject | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Brandsäkra Norden AB556970-3720 · Danderyd | WebflowGoogle AdsKarriärsida+6 till | 20–49 anställda·20–50 mnkr | |
| Räddningstjänsten Västra Blekinge222000-0935 · Karlshamn | raddning.com | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+4 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr |
| KOMMUNALFÖRB.RÄDDNINGSTJÄNSTEN Östra Kronoberg222000-1479 · Lessebo | WordPressKarriärsida | 10–19 anställda·1–5 mnkr | |
| Nonfire Sverige AB559216-5673 · Jörlanda | WordPressreCAPTCHAOne.com | 10–19 anställda·1–5 mnkr | |
| Stål & Brandteknik i Södertälje Aktiebolag556358-4654 · Södertälje | WooCommerceWordPressDHL+6 till | 5–9 anställda·10–20 mnkr | |
| Eventsjukvård Jämtland AB559078-4764 · Brunflo | One.com Website BuilderOne.com | 5–9 anställda·1–5 mnkr | |
| Göteborgs Brand & Säkerhet AB556664-3069 · Vallda | WordPressTrustindexGoogle Ads+6 till | 1–4 anställda·1–5 mnkr |
Visar 25 av 29 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 84.25 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 8425, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 84.25 har en webbplats?
29 svenska bolag med SNI-kod 84.25 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 84.25?
Microsoft 365: 22 av 29 bolag i branschen (76 %) använder Microsoft 365. Därefter kommer Karriärsida (66 %) och WordPress (48 %).













