insajts

Bransch

SNI-kod 94.9: Verksamhet i religiösa samfund och i andra intresseorganisationer

I SNI 94.9 (verksamhet i religiösa samfund och i andra intresseorganisationer) har 3 746 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (59 %), DMARC none (26 %) och One.com (25 %). Uppmätt av Insajts .

Svenska bolag med SNI-kod 94.9 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.

3 746
bolag med webbplats

Om SNI-kod 94.9

SNI-kod 94.9 är en grupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.

Anställda

  • 071 %
  • 1–921 %
  • 10–496 %
  • 50–1991 %
  • 200 eller fler<1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Omsättning

  • Under 1 tkr88 %
  • Under 1 mnkr7 %
  • 1–10 mnkr4 %
  • 10–100 mnkr1 %
  • Minst 100 mnkr<1 %

Storleksklass från SCB:s företagsregister.

Teknik i branschen jämfört med alla bolag

Jetpack är 1,9 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.

TeknikI branschenAlla bolagJämfört med snittet
WordPress59 %47 %1,3×
DMARC none26 %25 %1×
One.com25 %18 %1,4×
Google Analytics21 %31 %0,7×
Microsoft 36516 %33 %0,5×
Loopia13 %12 %1,1×
reCAPTCHA12 %16 %0,8×
Google Workspace12 %11 %1,1×
Universal Analytics (nedlagd)10 %11 %0,9×
One.com Website Builder9 %7 %1,4×
Google Tag Manager8 %18 %0,5×
Karriärsida7 %14 %0,5×
DMARC reject6 %8 %0,8×
Jetpack5 %3 %1,9×
Meta Pixel5 %11 %0,4×
Mailchimp5 %4 %1,2×
Complianz3 %3 %1,2×
CookieYes3 %4 %0,8×
Oderland3 %3 %1,4×
Wix3 %4 %0,9×

Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.

Koder inom 94.9

Bolag med SNI-kod 94.9

Bolag
Trossamfundet Svenska kyrkan med firma Trossamfundet Svenska kyrkan252002-6135 · Uppsalasvenskakyrkan.sejamjopastorat.seWebnodeMailerLiteKarriärsida+7 till500–999 anställda·5–10 mnkr
Hyresgästföreningen802001-5106 · Stockholmhyresgastforeningen.sehgflangen.se+2 tillOptimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Mailchimp+17 till500–999 anställda·1–5 mnkr
Frälsningsarmen802006-1688 · Stockholmfralsningsarmen.seagesta.nuUmbracoCarmaAdform+14 till500–999 anställda·0,5–1 mnkr
Trossamfundet Romersk-Katolska Kyrkan med firma Romersk-Katolska Kyrkan252002-6531 · Stockholmkatolskakyrkan.severitasforlag.se+3 tillJetpackGoogle AnalyticsCookieYes+8 till200–499 anställda·1–5 mnkr
Jehovas Vittnen878500-4071 · Malmöjw-sweden.se–200–499 anställda·Under 1 tkr
Svenska Jägareförbundet802001-6658 · Nyköpingjagareforbundet.sesvenskjakt.se+8 tillOptimizely (Episerver)Microsoft Dynamics 365Meta Pixel+8 till100–199 anställda·100–500 mnkr
Läkare Utan Gränser802017-2360 · Stockholmlakareutangranser.seDrupalSalesforceZendesk+4 till100–199 anställda·20–50 mnkr
Movendi Sverige802001-5569 · Stockholmiogt.seunf.seWordPressMailchimpZendesk+9 till100–199 anställda·10–20 mnkr
Sver Sportfiske- O FISKEV.FÖRB - Sportfiskarna802004-4288 · Brommasportfiskarna.seWordPressAPSISMeta Pixel+9 till100–199 anställda·5–10 mnkr
Cancerfonden - Riksföreningen mot Cancer802005-3370 · Stockholmcancerfonden.seHubSpotCarmaGoogle Ads+14 till100–199 anställda·1–5 mnkr
Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen802000-8184 · Uppsalaefs.nukornhill.seSquarespaceMailchimpZendesk+6 till100–199 anställda·1–5 mnkr
Riksförbundet för Sexuell Upplysning802002-8133 · Stockholmrfsu.seOptimizely (Episerver)BrevoKundo+11 till100–199 anställda·1–5 mnkr
Unicef Sverige802401-4386 · Stockholmunicef.seContentfulSalesforceMailjet+12 till100–199 anställda·1–5 mnkr
Svenska Naturskyddsföreningen802002-4280 · Stockholmnaturskyddsforeningen.sebramiljoval.seSalesforceMailchimpZendesk+14 till100–199 anställda·Under 0,5 mnkr
Nacka Församling252000-0908 · Nackanackakonfa.seSnowfireCookieHub100–199 anställda·Under 1 tkr
Sverigedemokraterna802018-1791 · Stockholmsd.seWooCommerceWordPressSwish+7 till100–199 anställda·Under 1 tkr
Sveriges A-Kassor802006-9582 · Stockholmsverigesakassor.seUmbracoKarriärsidaMatomo+2 till50–99 anställda·100–500 mnkr
Stadionklubbarnas Service Stockholm AB556772-0502 · Örebrobauhausgalan.seMeta PixelGoogle Analytics50–99 anställda·20–50 mnkr
Lunds Stift252010-0070 · Lundakersberg.seWordPressBookVisitMailerLite+5 till50–99 anställda·10–20 mnkr
Barncancerfonden/ Barncancerföreningarnas Riksför802010-6566 · Stockholmbarncancerfonden.seOptimizely (Episerver)KlarnaSalesforce+13 till50–99 anställda·5–10 mnkr
Stiftelsen Livets Ord, Bibelcenter O Förlag817602-1106 · Uppsalalivetsord.semissionsreport.seWordPressBrevoGoogle Analytics+3 till50–99 anställda·5–10 mnkr
Evangeliska Frikyrkan875002-7271 · Örebroefk.seSitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+1 till50–99 anställda·1–5 mnkr
Strängnäs stift med firma Strängnäs stift252010-0047 · Strängnässtjarnholm.seWordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till50–99 anställda·1–5 mnkr
Västerås Stift252010-0054 · Västeråsstiftsgardenrattvik.seWordPressBookVisitKarriärsida+1 till50–99 anställda·1–5 mnkr
Synskadades Riksförbund802007-3436 · Stockholmsrf.nuUmbracoGoogle AdsKarriärsida+5 till50–99 anställda·0,5–1 mnkr

Visar 25 av 3 746 bolag, största först.

Exportera hela listan

Alla bolag med SNI-kod 94.9 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.

Exportera hela listan

Så räknar vi

Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 949, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.

Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.

Vanliga frågor

Hur många bolag med SNI-kod 94.9 har en webbplats?

3 746 svenska bolag med SNI-kod 94.9 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.

Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 94.9?

WordPress: 2 213 av 3 746 bolag i branschen (59 %) använder WordPress. Därefter kommer One.com (25 %) och Google Analytics (21 %).