Bransch
SNI-kod 94.91: Verksamhet i religiösa samfund
I SNI 94.91 (verksamhet i religiösa samfund) har 365 bolag en webbplats som InsajtsBot har läst. De vanligaste teknikerna bland dem är WordPress (68 %), DMARC none (26 %) och One.com (24 %). Uppmätt av Insajts .
Svenska bolag med SNI-kod 94.91 som huvudsaklig bransch och en webbplats som InsajtsBot har läst.
Om SNI-kod 94.91
SNI-kod 94.91 är en undergrupp i Svensk näringsgrensindelning (SNI), SCB:s indelning av företag efter verksamhet. SNI-koder har fem siffror: de två första är huvudgruppen, och varje siffra efter den delar in branschen finare, i grupp, undergrupp och detaljgrupp. Namnet är SCB:s.
Teknik i branschen
- WordPress68 %
- DMARC none26 %
- One.com24 %
- Microsoft 36521 %
- Google Workspace15 %
- Google Analytics15 %
- Universal Analytics (nedlagd)9 %
- Karriärsida9 %
- reCAPTCHA8 %
- Jetpack8 %
- Loopia7 %
- DMARC reject6 %
- Mailchimp6 %
- Google Tag Manager5 %
- Wix5 %
- One.com Website Builder4 %
- Squarespace4 %
- Oderland4 %
- DMARC quarantine3 %
- Google Ads3 %
Andel av bolagen i branschen som har tekniken.
Anställda
- 029 %
- 1–957 %
- 10–4910 %
- 50–1993 %
- 200 eller fler1 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Omsättning
- Under 1 tkr86 %
- Under 1 mnkr7 %
- 1–10 mnkr6 %
- 10–100 mnkr1 %
- Minst 100 mnkr0 %
Storleksklass från SCB:s företagsregister.
Teknik i branschen jämfört med alla bolag
Jetpack är 3 gånger så vanligt i branschen som bland alla bolag med webbplats.
| Teknik | I branschen | Alla bolag | Jämfört med snittet |
|---|---|---|---|
| WordPress | 68 % | 47 % | 1,4× |
| DMARC none | 26 % | 25 % | 1× |
| One.com | 24 % | 18 % | 1,4× |
| Microsoft 365 | 21 % | 33 % | 0,6× |
| Google Workspace | 15 % | 11 % | 1,4× |
| Google Analytics | 15 % | 31 % | 0,5× |
| Universal Analytics (nedlagd) | 9 % | 11 % | 0,8× |
| Karriärsida | 9 % | 14 % | 0,6× |
| reCAPTCHA | 8 % | 16 % | 0,5× |
| Jetpack | 8 % | 3 % | 3× |
| Loopia | 7 % | 12 % | 0,6× |
| DMARC reject | 6 % | 8 % | 0,8× |
| Mailchimp | 6 % | 4 % | 1,7× |
| Google Tag Manager | 5 % | 18 % | 0,3× |
| Wix | 5 % | 4 % | 1,5× |
| One.com Website Builder | 4 % | 7 % | 0,7× |
| Squarespace | 4 % | 2 % | 1,6× |
| Oderland | 4 % | 3 % | 1,4× |
| DMARC quarantine | 3 % | 6 % | 0,6× |
| Google Ads | 3 % | 11 % | 0,3× |
Andel av bolagen med webbplats i branschen och bland alla bolag med en SNI-kod som har tekniken. 2× betyder att tekniken är dubbelt så vanlig i branschen som i snitt.
Koder inom 94.91
| SNI-kod | Bransch | Bolag med webbplats |
|---|---|---|
| 94.910 | Verksamhet i religiösa samfund | 365 |
Bolag med SNI-kod 94.91
| Bolag | |||
|---|---|---|---|
| Trossamfundet Svenska kyrkan med firma Trossamfundet Svenska kyrkan252002-6135 · Uppsala | WebnodeMailerLiteKarriärsida+7 till | 500–999 anställda·5–10 mnkr | |
| Frälsningsarmen802006-1688 · Stockholm | UmbracoCarmaAdform+14 till | 500–999 anställda·0,5–1 mnkr | |
| Trossamfundet Romersk-Katolska Kyrkan med firma Romersk-Katolska Kyrkan252002-6531 · Stockholm | JetpackGoogle AnalyticsCookieYes+8 till | 200–499 anställda·1–5 mnkr | |
| Jehovas Vittnen878500-4071 · Malmö | jw-sweden.se | – | 200–499 anställda·Under 1 tkr |
| Evangeliska Fosterlands-Stiftelsen802000-8184 · Uppsala | SquarespaceMailchimpZendesk+6 till | 100–199 anställda·1–5 mnkr | |
| Nacka Församling252000-0908 · Nacka | SnowfireCookieHub | 100–199 anställda·Under 1 tkr | |
| Lunds Stift252010-0070 · Lund | WordPressBookVisitMailerLite+5 till | 50–99 anställda·10–20 mnkr | |
| Stiftelsen Livets Ord, Bibelcenter O Förlag817602-1106 · Uppsala | WordPressBrevoGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·5–10 mnkr | |
| Evangeliska Frikyrkan875002-7271 · Örebro | SitevisionKarriärsidaGoogle Analytics+1 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Strängnäs stift med firma Strängnäs stift252010-0047 · Strängnäs | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+3 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Västerås Stift252010-0054 · Västerås | WordPressBookVisitKarriärsida+1 till | 50–99 anställda·1–5 mnkr | |
| Equmeniakyrkan252004-7131 · Bromma | WordPressMailerLiteKarriärsida+3 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Föreningen Kalmar Stadsmission832401-8376 · Kalmar | WooCommerceWordPressSwish+4 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Immanuelskyrkans Församling802001-5668 · Stockholm | WordPressAdformKarriärsida+6 till | 50–99 anställda·Under 1 tkr | |
| Judiska Församlingen i Stockholm252002-8982 · Stockholm | UmbracoMailerLiteKarriärsida+4 till | 20–49 anställda·50–100 mnkr | |
| Filadelfiaförsamlingen i Stockholm802000-8713 · Stockholm | SquarespaceGoogle Workspace | 20–49 anställda·10–20 mnkr | |
| Fritidsgården Klubbensborg802007-5217 · Hägersten | WordPressKarriärsidaComplianz+1 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Svenska Alliansmissionen826000-4372 · Jönköping | WordPressKarriärsidaGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·5–10 mnkr | |
| Ideella föreningen Kristen Samverkan Småland- Blekinge med firma Kristen Samverkan Småland-Blekinge826500-5044 · Aneby | WordPressGoogle AnalyticsGoogle Tag Manager+3 till | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Ideella föreningen Pingstkyrkan Linköping med firma Pingstkyrkan i Linköping.822000-3811 · Linköping | WordPressMicrosoft 365 | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Råda Församling252001-4420 · Mölnlycke | WordPressKarriärsida | 20–49 anställda·1–5 mnkr | |
| Judiska Församlingen i Göteborg857201-2204 · Göteborg | – | 20–49 anställda·Under 0,5 mnkr | |
| Förenade Islamiska Föreningar i Sverige252004-3882 · Solna | WordPressGoogle AdsGoogle Analytics+2 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Hillsong Church Sweden802433-8553 · Stockholm | WordPressBrevoGoogle Analytics+5 till | 20–49 anställda·Under 1 tkr | |
| Islamic Centers Församling846003-9251 · Malmö | mosken.se | Loopia Sitebuilder Cookie BannerLoopia | 20–49 anställda·Under 1 tkr |
Visar 25 av 365 bolag, största först.
Exportera hela listan
Alla bolag med SNI-kod 94.91 och webbplats som fil, med org.nr, ort, webbplats och teknik.
Så räknar vi
Ett bolag räknas under koden när dess första SNI-kod i registret börjar med 9491, när det inte är avregistrerat, i konkurs eller i likvidation och när vi med god säkerhet har kopplat en webbplats till bolagets organisationsnummer. Tekniken är den InsajtsBot såg på bolagens webbplatser de senaste 60 dagarna. Enskilda firmor räknas aldrig.
Antal anställda och omsättning är storleksklasserna i SCB:s företagsregister, och bolag som SCB inte anger någon klass för räknas som uppgift saknas. Listan visar de största bolagen först, efter anställda och sedan omsättning.
Vanliga frågor
Hur många bolag med SNI-kod 94.91 har en webbplats?
365 svenska bolag med SNI-kod 94.91 som huvudsaklig bransch har en webbplats som vi med god säkerhet har kopplat till bolaget.
Vilken teknik är vanligast bland bolag med SNI-kod 94.91?
WordPress: 249 av 365 bolag i branschen (68 %) använder WordPress. Därefter kommer One.com (24 %) och Microsoft 365 (21 %).



















